Arutelu:Arnold Green

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Kas ta kuulus 1941. aastal hävituspataljoni?

Jah.
Praegune materjal on ühekülgne ning on võetud EOK leheküljelt. Igatahes aga oli Green üks intelligentsemaid, eestimeelsemaid ja rahva poolt lugupeetumaid tegelasi Eesti NSV ladvikus. Andres 28. aprill 2007, kell 21:17 (UTC)
Kas sel juhul on üldse õigustatud kogu selle rumala tsitaadi esitamine siin tervikuna? Ehk viia osa sellest üle Wikiquote'i.Miacek (arutelu) 6. juuni 2018, kell 22:04 (EEST)

Tema enda sõnad[muuda lähteteksti]

Oma avalduses ütles Sir Patrick Dean, et Nõukogude esindaja kannab Eesti välisministri tiitlit. Ma võin teda teavitada, et ma mitte ainult ei kanna seda tiitlit, vaid olen tõepoolest Eesti Nõukogude Sotsialistliku Vabariigi välisminister ja esindan selle rahva huve. Kuid praegusel juhul esindan ma ennekõike kõigi suure Nõukogude Liidu rahvaste huve. Mis puudutab väidet, et ma peaksin tundma omaenda riigi ajalugu, võin öelda kategooriliselt, et ma tunnen seda ning ma palun teil sellega seoses lubada mul esitleda mõningaid sellest võetud tüüpfakte. Kogu maailm peab teadma, et töökas Eesti rahvas osales aktiivselt suures oktoobrirevolutsioonis, kõrvuti Venemaa tööliste ja talupoegadega. (...) Oma avalduses mainis Sir Patrick Dean, et “kodanlik” Eesti Vabariik, mis oli loodud imperialistide poolt (see viimane selgitus pärineb minult), oli iseseisev riik ja isegi Rahvasteliidu liige. Jah, see oli tõepoolest Rahvasteliidu liige, kuid milline see iseseisvus oli, seda teavad kõige paremini Eesti inimesed ise. (...) Eesti nõndanimetatud iseseisvuse tulemuseks oli, et seal valitses Euroopa kõige madalam elustandard, rääkimata sellistest hädadest nagu pidev tööpuudus, keskkoolide vähesus ja nii edasi. Aastal 1940, kui fašismimeelne Eesti valitsus oli üksinda jäänud ning ei saanud enam loota oma imperialistlike patroonide abile, kihutasid Eesti töölised selle minema ja asendasid nõukogude võimuga, mis avas nende ees tohutud majandusliku ja kultuurilise arengu perspektiivid. (...) Vene rahva vennaliku abi toel on paljud väikesed riigid ja rahvad suutnud ühe-kahe aastakümnega saavutada sellise arengu, mis muudes oludes oleks nõudnud sajandeid. (...) Nõukogude Liit on ainus riik maailmas, mis on päästnud palju rahvusi väljasuremisest. (...) Sellest teemast rääkides lubage mul veel kord selgitada, et Nõukogude rahvad, kaasa arvatud Eesti rahvas, ei vaja selliseid isehakanud kaitsjaid, millistena teatud lääneriikide saadikud, kes siin on rääkinud, tahaksid ennast kujutleda. Me ütleksime neile härrastele: ajaloolised faktid on teie vastu. Tõepoolest, ajalugu peaks andma teile selge õppetunni, et kui imperialistide unistuste teokstegemine relvastatud sekkumise abil on osutunud võimatuks, siis ei ole mingit abi nendest pahatahtlikest ja laimavatest rünnakutest, mida sellel assambleel kasutavad koloniaalvõimud.

Arnold Green ÜRO 17. peaassambleel, 1962.

Lauri Mälksoo. Nõukogude anneksioon ja riigi järjepidevus: Eesti, Läti ja Leedu staatus rahvusvahelises õiguses 1940. a ― 1991. a ja pärast 1991. a. 2005. Lk. 146.

Mõningatest väidetest[muuda lähteteksti]

Aga Arnold Green kui üks märtsiküüditamise läbiviija? Vt artiklit Märtsiküüditamine.

Kaitsepolitsei veebilehel ei ole Arnold Greeni nime märgitud. Kust pärineb informatsioon, et ta oli Viljandimaa operatiivvolinik 1949. aasta sündmuste ajal? --kanakukk 4. november 2011, kell 12:32 (EET).

Arnold Green kuulus Hävituspataljoni[viide?].

Kui see on ajaloolaste poolt ümber lükatud, siis tasuks seegi mainimist ja viitamist. Andres 13. mai 2009, kell 05:28 (UTC)

Aga räägitakse veel, et Arnold Green oli skaut. On selle kohta viiteid? --Juhan121 3. august 2010, kell 00:43 (EEST)

Kus asus 1942. aastal "Tallinna jalaväe sõjakool"? --Numbriga kärumees 5. november 2011, kell 11:52 (EET)

delfi.ee-s avaldas keegi nime all "sõjakoolist" niisuguse kommentaari: "Tallinna jalaväekool oli Tallinnast evakueeritud sõjakool Tjumenis. Selle lõpetas vist kunagi ka V.Vare." --kanakukk 5. november 2011, kell 12:12 (EET).
wehrmacht.pri.ee lehel on selle kooli kohta üht-teist kirjutatud. --kanakukk 5. november 2011, kell 12:25 (EET).

Viited on ju olemas. Võiks eemaldada selle märkuse, et viited puuduvad. 90.191.119.98 3. august 2013, kell 17:08 (EEST)