Arutelu:Apodiktilisus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Ma ei arva, et see artikkel päriselt kustutamisele peaks minema, küll aga esiteks tuleks definitsioon sõnastada korrektselt, sest "apodiktilisus" (omadussõna) ei saa olla "kriteerium", vaid on pigem omadus -- tegelikult aga peaks definitsiooni sõnastamisel ütlema täpselt, mis valdkonna mõistega tegu on ja andma selle täpselt sõnastatud põhitähenduse. Kuna tegu on väga spetsiifilise mõistega (ja artikliga), siis on selline sõnastamine ilma Aristotelese filosoofiat ja selle tõlketraditsiooni eesti keeles hästi tundmata. Teiseks vajaks samasugust korrigeerimist artikkel ise, milles on hulk keeleliselt veidi raskesti arusaadavaid (ilmselt kuna need on tõlked ilma tõlgitava teksti tervikut piisavalt mõistmata) lauseid, mis omavahel pole jutujärje mõttes adekvaatselt seostatud. Võiks proovida lugeda apodiktilisuse artikleid teiste keelte vikipeediates (nt inglise, saksa vmt) ja aru saada, miks nad on niimoodi üles ehitatud, mis lõik või peatükk täidab mis funktsiooni (seob apodiktilisust mis valdkonna või probleemiga), ning püüda samasugust jutujärge luua ka eesti keeles. Alustuseks võiks mõtelda, mis on artikli võimalikud alapealkirjad, seejärel täita need sisuga. Kas lõpuks alapealkirjad jätta või mitte -- seda saab siis vaadata, kui artikkel hakkab sisulise terviku kuju võtma. Aga võimalik, et selline täiendamine käib algsele autorile üle jõu -- sel juhul võiks artiklile panna ehk mõne muu malli (nt vaildustatud ja toimeta). Samas leiab kindlasti Vikipeediaid arttikleid, mis on veel ebamäärasema kvaliteediga või lausa valed -- siinne vähemalt püüab olulisi väiteid esitada, kuigi need võivad olla tervikuna segadusseajavad ja jälgitamatud. --Märt Põder (arutelu) 19. jaanuar 2018, kell 05:25 (EET)

Allika järgi on apodiktilisus otsustuse omadus. Võib-olla ei tasu sellest eraldi artiklit teha, vaid tuleb panna pealkirjaks Apodiktiline otsustus.
Võib-olla mõnda lauset saab siin toimetada, aga suuremat osa minu meelest mitte, isegi mitte allika abiga. Siin tuleb otsast peale kirjutama hakata. Kui keegi toimetab, siis muidugi pole tarvis kustutada.
Millised artiklid need on? Kustutame need siis ära või teeme korda. Andres (arutelu) 19. jaanuar 2018, kell 10:02 (EET)

Hea küll, ma katsun selle korda teha. Andres (arutelu) 19. jaanuar 2018, kell 11:12 (EET)

Päris huvitav oleks küll, kui tõesti tekivad kõigi nende apodiktilisuse eri kasutusjuhtude kohta eri artiklid. Alguses oleks võinud siiski püüda ühe artikli alamjaotistena vormistada selle, aga ega ma ka ei tea, mis õige on. --Märt Põder (arutelu) 21. jaanuar 2018, kell 19:19 (EET)
Võib-olla küll, et tuleb osa kokku koondada (sellest on juttu lehel Arutelu:Apodiktiline otsustus). Seda saab siis teha, kui tuleb sisu ja võimalused selguvad.
Võib-olla saab ka apodiktilisuse kohta eraldi midagi kirjutada, sest mõni filosoof on seda niimoodi kasutanud.
Mina igatahes ei oska praegu neid omadusi ühise nimetaja alla viia ja kahtlustan, et see polegi võimalik. Mõtlesin alguses, et asi piirdub apodiktilise otsustusega, aga ei saa ju teisi asju ignoreerida. Andres (arutelu) 21. jaanuar 2018, kell 20:28 (EET)