Arutelu:Ajurveeda

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Inge, kas Sa kirjutaksid selle valgete kaantega raamatu nime siia? --Vaher (arutelu) 10. märts 2015, kell 17:09 (EET)Vasta[vasta]

Millise valgete kaantega raamatu nime? Mul on tegelikult tekst pooleli veel. Tekst ei ole raamatust, vaid väga otsest allikast.

Kehva on see allikas, vead on sees, tõstan mütoloogia välja: Kui inimesed elasid metsas, oli minimaalselt terviseprobleeme. Nende tegutsemine ja käitumine oli instinktiivne. Gruppides elades eemaldusid nad loodusest, hakkasid elama kunstlikult. See on paljude haiguste põhiprobleem. Kui inimestel tekkisid terviseprobleemid, siis nad pöördusid vaimsete juhtide poole. Nemad imestasid – tulid Himaalaja orgu ja peeti I meditsiinikongress. Selle täpne aeg on teadmata, kuid see juhtus umbes 10 000 aastat eKr. Sinna tuli inimesi mitte ainult Indiast, vaid ka Euroopast ja mujalt. Iga maa saatis oma esinduse. Põhiküsimus oli, kuidas lahendada tervisega seotud probleemi. Vaimsed juhid olid kui arstid, kuid kandsid ka muid rolle. Kohal oli 43 inimest erinevatest maadest. Istuti kokku, tehti kollektiivne meditatsioon, keskenduti vaid probleemile. Jumalate kuningal Indral olid kõik teadmised ja otsustati saata esindaja Indra juurde, kes õpib, ning tagasi tulles õpetab teistele. Esindajaks valiti Bharadvata. Kõik andsid talle oma sisemise jõu. Ta läks Indra juurde, sai sealt õpetuse ja õnnistuse. Siis tuli tagasi ja andis teadmised üle teistele. Kõigist 43’st inimesest said õpetajad omal maal, kes jagasid oma teadmisi teistele. Aja kuludes on see teadmine kaduma läinud. --Vaher (arutelu) 10. märts 2015, kell 19:29 (EET)Vasta[vasta]

Panen teksti siia (vigane ja pole reeglitekohaselt vormistatud):

Mis täpsemalt valesti on? Allikas on muideks väga hea, autentsemast allikast pole enam võimalik infot saada. Kasutan peamiselt Ashtavaidyan Dr. A.N. Narayanan Nambi (http://www.atreya.com/ayurveda/Ashtavaidyan-A-N-Narayanan-Nambi.html) loengu materjale. See on materjal otse algallikast, ilma vahendajate kohandusteta. Viited oleksin lisanud lõpuks. Muide see Sinu väljend "rahvalik ravikunst" on väga vale väljend selle asja kohta. Neil õpitakse seda kõrghariduse tasemel ja rahvalikust ravikunstist on asi väga kaugel.

A koosneb nii ennetavast kui ravivast meditsiinist ja vaatab inimese füüsist ja psüühikat tervikliku organisatsioonina.


500a. eKr kirjutas Vagabhata raamatu „Astanga/Hridayam. See sisaldab 7800 värssi meditsiinist. Sellest sai kõige olulisem raamat ayurveda arstide jaoks. Praeguseks on algsest 43’st õpetuse saanutest järgi 8 peret, keda kutsutakse Ashta Vaidyas – 8 arstide perekonda.

Ayurveda 8 haru 

KAYA CIKITA         - hingeravi.  Internal Medicine. Kaya Kalpa – see on ravi, et elu oleks pikk. Spetsiaalne ravi on pikaajaline.

SALAKYA TANTRA – Pea ja kaela ravi. kui raske ravi, siis tantra näiteks: ajukirurgia.

SALYA TANTRA – Kirurgia. eemaldav ravi, välja võtmine

AGADA TANTRA – toksikoloogia, mürkide väljaajamine

BHUTA VIDYA – häiritud hing. Psühholoogia, psühhiaatria. Bhuta – seda ei saa näha.

BALA TANTRA – pediaatria ja väikesed lapsed kuni 14 aastani. Sinna ei kuulu ainult haiguste ravi, vaid lapsepõlv tervikuna.

RASAYANA – ayurveda parimad ravid, noorendamisravi

VAJIKARANA – seksuoloogia. Meeste noorendamine

Neli olulist terminit: 

1.             Dharma – elu mõte, miks ma olen just siin ja mis on minu kohus, mida pean saavutama ja mida selleks teha. Periood sünnist surmani.

2.             Arta – rikkus, jõukus. Baasvajadused. Oleme sunnitud ostma teatud materiaalseid tooteid. Vajadus ja tootmine peavad olema tasakaalus. Lähtuma peaks algsetest vajadustest (toit, elamine, riided) ja tarbima võimalikult vähe. Turvatunne.

3.             Kama – seostatakse seksuaalsete naudingutega. Tegelikult tähendab kõiki maiseid rõõme. Ei ole seotud turvatundega.

4.             Moksha – enamuse ajast oleme füüsiliselt ainult olevikus. Tegelikult oleme mõtetes kas minevikus või tulevikus (teeb ärevaks või depressiivseks).

Kolm doshat 

Kolm olulisimat printsiipi ayurvedas on 3 doshat – vata, pitta kapha. Doshad on peened energiad, mis mõjutavad elu kõiki aspekte.

3 dosha aluseks on 5 baaslementi:

1.       Õhk ja eeter on vata elemendid. Vata on kuiv ja külm dosha.

2.       Tuli ja vesi on pitta elemendid. Pitta on kuum ja niiske.

3.       Vesi ja maa on kapha elemendid. Kapha on külm ja niiske.

Vata – liikumine, kineetiline energia, liikumapanev jõud.

Pitta – muutumine, ainevahetus, metabolism, suund.

Kapha – potensiaalne energia, stabiilsus, kohalejõudmine.

Need 3 doshat toimivad meis kogu aeg, meie kehas. Vata paneb liikuma, pitta aitab seedida ja kapha on tulemus.


Sa võid kasutada seda teksti koos allikaviitega. Andres (arutelu) 10. märts 2015, kell 22:49 (EET)Vasta[vasta]


Kas see sõna on kuskil normitud? Minu meelest peaks olema "aajurveeda". 146.255.183.234 1. detsember 2016, kell 12:18 (EET)Vasta[vasta]


Ursus scribens, kasutaja Orgmag2020 küsib, miks tema tekst kustutati. Mõlemad lause näikse olevat tõlgitud inglise viki artikli sissejuhatusest, kus need on viidatud. Pikne 26. veebruar 2021, kell 16:30 (EET)Vasta[vasta]

Väited olid viitamata, esimene väide sellises sõnastuses pealegi vaieldav: India puhul on kahtlemata tegemist traditsioonilise meditsiinisüsteemiga. Teine väide vajab viitamist. Ursus scribens (arutelu) 26. veebruar 2021, kell 17:01 (EET)Vasta[vasta]