Artur Normak

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Artur Bernhard Normak
Sündinud 5. september 1895
Püssi Lüganuse vald Virumaa Eestimaa
Surnud 27. juuni 1941
Tallinn
Teenistused Venemaa keisririik
Eesti Vabariik
Auaste kolonel
Juhtinud Eesti Insenerirood
Sidepataljon
Inseneriväe Inspektuur
Sõjaväe Tehnikakool
Sõjad/lahingud Esimene maailmasõda

Artur Bernhard Normak (24. august (vkj)/ 5. september 1895 Püssi vald, Lüganuse kihelkond, Virumaa27. juuni 1941 Tallinn) oli Eesti sõjaväelane (kolonel) ja diplomaat.

Ta õppis Tallinna Nikolai Gümnaasiumis, mille lõpetas 1913. aastal kevadel hõbemedaliga ja samal aastal siirdus Kiievisse, et jätkata õpinguid sealses polütehnikumis ehituse alal. 1914. aastal alanud Esimese maailmasõjaga väljakuulutatud üldmobilisatsiooni alusel kutsuti ta 1915. aasta kevadel sõjaväeteenistusse ja saadeti Petrogradi Nikolai inseneriväekooli, mille lühendatud kursuse ta lõpetas 1916. aastal. Nikolai inseneriväekooli, järel lõpetas ta Petrogradis asuva ohvitseride õhusõidu (lennu-) kooli ja mereõhusõidu kooli Tallinnas. Võttis osa Esimese maailmasõja lahingutest aerostaatide roodu ülemana.

1917. aastal tuli ta üle teenistusse Eesti rahvusvägedesse ja oli 1. Eesti diviisi Eesti Inseneriroodu ülemaks alamkapteni auastmes. 1917. aasta lõpul lahkus ta Eestis sõjaväeteenistusest, et oma poolelijäänud õpinguid jätkata Kiievi Polütehnikumis. Kiievis olles võttis ta osa Ukraina Eestlaste Keskkomitee ja Kiievi Eesti Seltsi tegevusest. Alates 1918. aasta jaanuarist võttis osa võitlustest Kiievi kommunistide vastu kuni sakslaste tungimiseni Ukrainasse.

Alates 8. novembrist 1939 Inseneriväe Inspektuuri inspektor.

Arreteeriti NKVD poolt 21. septembril 1940 ja hukati.

Autasud[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]