Artur Ávila

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Artur Ávila (2012)

Artur Ávila Cordeiro de Melo (sündinud 29. juunil 1979 Rio de Janeiros Brasiilias[1]) on brasiilia ja Prantsuse matemaatik, Brasiilia Teaduste Akadeemia liige; esimene ladinaameeriklasest Fieldsi medali laureaat (2014).

Ta lõpetas Rio de Janeiro Föderaalse Ülikooli ja sai 2001. aastal Rio de Janeiro asuvast Puhta ja Rakendusliku Matemaatika Riiklikust Instituudist (IMPA) doktorikraadi (doktoritöö "Bifurcations of unimodal maps: the topological and metric picture"; juhendaja Welington de Melo). Seejärel siirdus Prantsusmaale, kus töötas mitmes uurimisasutuses, sealhulgas Pariisis asuvas Teadusuuringute Keskuses (CNRS), kus edutati 2008. aastal uurimisdirektoriks. 2018. aastast on ta Zürichi Ülikooli matemaatikainstituudi professor[2]. Ühtlasi on Ávila 2009. aastast IMPA erakorraline teadur[1][3]. Tema töögraafiku kohaselt viibib ta pool aastat Euroopas ja seejärel pool aastat Rio de Janeiros.

Teadlasena on Ávila peamised uurimissuunad matemaatikas dünaamilised süsteemid ja spektraalteooria. 2014. aastal Soulis toimunud Rahvusvahelise Matemaatikute Kongressi (IMC) avatsemoonial anti kätte Fieldsi medalid, sealhulgas Ávilale, kes sai medali "suure panuse eest dünaamiliste süsteemide teooriasse, mis on muutnud selle allharu nägu tänu ideele kasutada renormalisatsiooni ühendava põhimõttena"[4].

Ávila omab Brasiilia ja Prantsusmaa kodakondsust.[1]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Fieldsi medal

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]