Arthur M. Schlesinger juunior

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Arthur Schlesinger juunior

Arthur Meier Schlesinger, Jr. (sünninimi Arthur Bancroft Schlesinger; 15. oktoober 191728. veebruar 2007) oli USA ajaloolane ja ühiskonnakriitik, kes uuris USA poliitikute, sealhulgas Franklin Roosevelti, John F. Kennedy ja Robert Kennedy liberalismi.

John F. Kennedy administratsioonis oli ta eriabi ja õueajaloolane. Pärast Kennedy mõrvamist astus ta ametist tagasi. Kennedy presidendiaja kohta kirjutas ta põhjaliku raamatu "A Thousand Days" ("Tuhat päeva").

1980. aastatel sai temast üks multikultuursuse üks juhtivaid vastaseid. Seda hoiakut väljendas ta 1991 ilmunud raamatus "The Disuniting of America" ("Ameerika eraldamine").

Temalt ilmusid 2000. aastal memuaarid, mis ulatuvad 1950. aastani. Memuaaride jätku ta kirjutada ei jõudnud. Selle asemel avaldati 2007 postuumselt valik tema päevikutest. Päevikud hõlmasid umbes 6000 lehekülge, mille põhjal valmis 894-leheküljeline raamat.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Arthur Schlesinger juunior on saanud kaks korda Pulitzeri auhinna: 1946 ajalooraamatu kategoorias raamatu "The Age of Jackson" ("Jacksoni aeg") eest ning 1966 elulugude ja memuaaride kategoorias raamatu "A Thousand Days" eest. Kaks korda pälvis ta Riikliku raamatuauhinna: 1965 teose "A Thousand Days" eest ja 1979 teose "Robert Kennedy and His Times" ("Robert Kennedy ja tema aeg") eest.

Ta valiti 1987. aastal Ameerika Filosoofiaseltsi liikmeks ja 1994. aastal Venemaa Teaduste Akadeemia välisliikmeks (ajaloo osakond).

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Schlesingeril oli 6 last: esimesest abielust kirjaniku Marian Cannoniga 4 ning teisest abielust Alexandra Emmetiga üks lihane ja üks kasupoeg.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]