Argentina veinid

Allikas: Vikipeedia

Argentina veinid on Argentinas toodetud veinid.

Argentina on Lõuna-Ameerika suurim veinitootja. Kuigi peamiselt tarbitakse veinid ära siseriiklikult, siis eksport on viimasel ajal järsult kasvanud ning Argentina on tõusnud vana maailma kolmiku ja USA järel maailma viiendaks veinitootjaks.

Argentina veinimõisad asuvad peamiselt jahedas kõrgmäestikus kuni 3000 m kõrgusel üle merepinna. Veinipiirkonnad jagunevad regioonideks ja alampiirkondadeks, millest mõned paistavad silma oma kõrguse poolest, nagu nt Calchaquíe orud põhjas, teised jällegi pinnase kuivuse poolest nagu nt Mendoza, San Juan ja La Rioja, kuid Argentinast leiab ka madalal asuvaid veinikasvatuspiirkondi nagu nt Patagoonia.

Argentina veinid on täidlased, puuviljased ja veidi ümarad ning tulenevalt soojast kliimast suhteliselt madala happesusega, samas väga hea kvaliteedi ja hinna suhtega. Kuigi Argentinast leiab ka häid tippveine, toodetakse seal tänapäeval siiski peamiselt madalakvaliteedilisi mahuveine.

Argentina veinide kvaliteedi üle teostab järelevalvet Instituto Nacional de Vitivinicultura (INV).

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Veini tootmise ja tarbimise ajalugu Argentinas ulatub enam kui 400 aastat tagasi, mil riiki toodi 16. sajandi alguses Hispaania vallutajate poolt esimesed Vitis vinifera marjasordid. Teadaolevalt istutasid esimesed viinapuud Argentina pinnale 1534. aastal kaks Euroopa asunikku, preester Isa Cidrón ja Juan Juffré, kes asutasid Mendoza linna ja viinamarjaks oli viljakas mahuveini viinamarjasort Mission (Cirolla).

Argentina veinitootmine tugineb suuresti niisutusel, mille avastasid esmalt kohalikud põllukultuure kasvatavad põliselanikud, kes leidsid viisi kuidas selles kõrbelises kliimas põllukultuure kasvatada. Inkad olid need, kes tõid kaasa vajaliku oskusteabe, kuidas sealsele kuivale pinnasele elu sisse puhuda. Seega oli kunstlik niisutussüsteem arenenud ja kasutusel kohalike põliselanike seas Lääne-Argentinas juba ammu enne kui esimesed eurooplased siia saabusid ja niisutussüsteemi keeruliste kraavide ja kanalite süsteemi abil edasi arendasid. Esimesed veiniaiad istutati kloostrite ümbrusse, et tagada veini olemasolu pühade missade korraldamisel.

19. sajandil arenes Argentinas veinitööstuslik tootmine. Kui 1873. aastaks oli Argentinas üle 2000 ha veiniaedu, siis juba 1893. aastaks kasvas see viiekordseks ning veiniaedade pindala ulatus 10 000 hektarini. Peamise põhjuse selleks andis 19. sajandil Euroopast saabunud Itaalia ja Hispaania immigrandid, kes tutvustasid uusi veinikasvatamise tehnikaid ja selliseid Euroopa marjasorte nagu Malbec, Cabernet Sauvignon ja Merlot, mis leidsid Argentina Andides ideaalse kasvukeskkonna.

20. sajandi alguses oli veiniaedade pindala jõudnud juba 210 000 hektarini. 1930-ndatel loodi riiklik veinitööstuse komisjon, mille ülesandeks tehti veinitööstuse elavdamine – tulemuseks oli kahjuks meeletu veini ületootmine ja kvaliteetveini valmistamiseks vajaliku oskusteabe hääbumine.

1990-ndate alguses algas Argentina veinitööstuses uus ajastu, mis tänu tehnoloogia paranemisele ja kvaliteedile keskendumisele viisid Argentina veinitööstuse uuele järjele ja tõstsid Argentina veinid taas maailmakaardile, olles täna maailma suuruselt 5. veiniriik.

Kliima ja pinnas[muuda | muuda lähteteksti]

Argentina veiniaiad asuvad riigi läänepoolses osas, Andide jalamil, kus kliima on kõrbeline ja kuiv, kuna Andide mäestik hoiab kinni Vaikselt ookeanilt tulevad vihmapilved ning idast sillerdab üle viinamarjaistanduste kuum päike. Seetõttu valmivad viinamarjad Argentinas varakult, kuid vajavad valitseva kuivuse tõttu kunstlikku niisutust, mistõttu kasutatakse seal ohtralt niisutussüsteeme, mille selgrooks on keeruline kraavide ja kanalite süsteem, millega juhitakse Andide lumesulavesi veiniaedadesse.

Pinnas on kogu riigis enamjaolt uhtelise tekkega ja liivane, mõnes piirkonnas ka savine, kruusane ja lubjakivine. Jahedamas Patagoonias, Río Negro ja Neuquéni aladel on pinnas ka kriidine.

Argentina veinipiirkonnad[muuda | muuda lähteteksti]

Looderegioon[muuda | muuda lähteteksti]

Looderegiooni iseloomustab veiniaedade kõrgus, mis ulatub kuni 3000 meetrini üle merepinna. Calchaquíes orud Salta provintsis võivad uhkustada sellega, et seal asuvad ühed kõige kõrgemad veiniaiad maailmas. Lisaks kõrgmäestikule on piirkonnale iseloomulik vähene sademete hulk, kuiv ja soe kliima ning väga kõrge keskmine temperatuur. Piirkond hõlmab Salta ja La Rioja provintsi ning veiniaiad moodustavad kokku ligikaudu 4% kogu Argentina veinitootmisest. Peamised viinamarjasordid, mida kasvatatakse, on Torrontés (eriti Cafayate orus ja Saltas). Peamised piirkonnad: Jujuy, Salta, Tucumán, Catamarca.

Cuyo regioon[muuda | muuda lähteteksti]

Cuyo regioon (põliselanike keeles „kõrbemaa") on üks kuivemaid, samas üks peamisi ja tootlikumaid veinikasvatuse piirkondi Argentinas ja kogu Lõuna-Ameerikas. Aastane keskmine temperatuur on 15 °C ja veiniaedade kõrgus varieerub 700–1700 meetri vahel üle merepinna. Seda piirkonda iseloomustab ebatasane mägismaa, samuti vähene sademete hulk ja niisutamine puhta Andide lumesulaveega, mis teeb selle piirkonna eriliseks, kuna viinamarja kasvatajatel on võimalik reguleerida sellega viinamarjade kasvu ning suhkru ja tanniinide kontsentratsiooni. Cuyos on enam kui 210 000 ha viinamarjaistandusi ning kõige tüüpilisem ja laialdaselt kasvatatav sort on Malbec. Peamised veinipiirkonnad on Argentina vanim veinikasvatuspiirkond La Rioja, riigi suurim (80% siseveinidest) piirkond Mendoza (jaguneb omakorda Põhja-Mendoza, Ida Mendoza, Kesk Mendoza, Uco Org, Lõuna-Mendoza) ja San Juan, mis on oma 47 200 hektariga suuruselt teine veinitootmispiirkond.

Patagoonia[muuda | muuda lähteteksti]

Patagoonia on Argentina kõige lõunapoolsem viinamarjakasvatuse piirkond, hõlmates Río Negro, Neuquéni ja La Pampa provintse; seal on kokku 4500 hektarit viinamarjaistandusi. Veiniaiad asetsevad 300–500 meetri kõrgusel üle merepinna. Talved on karmid ja suved jahedad, eriti öösel, võimaldades veinitootjatel saavutada head happesusest, magusust ja rikkalikke aroome. Huvitavad on selle piirkonna valged veinid, mis on saadud Semillionist ja Sauvignon Blancist, milles on väga omapärased mineraalsed aroomid, mida teistest regioonidest naljalt ei leia. Punaste veinide seas paistavad silma viinamarjasordid Merlot, Pinot Noir ja Malbec.

Viinamarjasordid[muuda | muuda lähteteksti]

Argentina veiniaiad laiuvad rohkem kui 221 000 hektaril, millest 52,3% hõlmab punaste, 20,9% valgete ja 26,8% roosade veinide jaoks kasutatavate marjade viinapuid (National Wine Institute, 2012. aasta seisuga).

Punased viinamarjad

 • Malbec 31,71%
 • Bonarda 17,42%
 • Cabernet Sauvignon 15,15%
 • Syrah 12,12%
 • Merlot 5,82%
 • Tempranillo 5,85%
 • Sangiovese 1,83%
 • Pinot Noir 1,76%

Valged

 • Pedro Gimenez 28,04%
 • Torrontes Riojano 18,36%
 • Chardonnay 15,16%
 • Chenin 5,68%
 • Torrontés Sanjuanino 4,78%
 • Sauvignon 5,39%
 • Semillon 1,97%
 • Viognier 0,9%

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]