Mine sisu juurde

Arendal

Allikas: Vikipeedia
Arendal
norra Arendal
Vaade Arendali kesklinnale
Pindala: 26,27 km²
Elanikke: 43 084 (2017)

Koordinaadid: 58° 28′ N, 8° 46′ E
Arendal (Norra)
Arendal

Arendal on linn Norras, Arendali valla ja endise Aust-Agderi maakonna keskus. Linnas asub ÜRO keskkonnaprogrammi UNEP/GRIDi büroo.

Nimi[muuda | muuda lähteteksti]

Arvatakse, et muinaspõhja keeles oli linna nimi Arnardalr. Talunime esimene osa orn omastavas käändes tähendab 'kotkas' ja lõpp dalr tähendab 'org'.

Vapp[muuda | muuda lähteteksti]

Vapp kinnitati 7. novembril 1924. See kujundati vana pitsati põhjal. Vapil on purjelaev, mis sümboliseerib kohalikus majanduses olulist kalapüüki ja purjetamist. Purjelaeva kujutati ka 17. sajandist pärineval linna pitsatil. 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses oli purjelaev vapi ülaosas ning maastik koos Norra vapiga kilbi alaosas.[1]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Arendali kaart aastal 1904

Praeguse Arendali kohal tekkis asula 16. sajandi keskpaigas; selle nimi oli Arendall. Aastal 1723 sai Arendal alevikuks ja aastal 1735 sai ta linnaõigused.

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1880. oli Arendal piirkonna suurim kaubasadam. 19. sajandi lõpus oli see Norra suurim laevaehituskeskus. Aastal 1939 asus Arendalis Norra suuruselt neljas tankerite laevastik.

Praegu tegutsevad linnas väikesed laevaehituseettevõtted, on arenenud masinaehitus, sealhulgas elektroonikatööstus. Linnas tegutseb ka üks maailma suurematest ränikarbiidi töötlevatest tehastest.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]