Aokigahara

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Aokigahara mets 2012. aastal

Aokigahara (青木ヶ原), tuntud ka kui Jukai (樹海 , jaapani keeles "Puude meri") ehk Suitsiidi-mets, on mets (pindala 35 km²) Jaapanis Fuji mäe loodeosas.[1] Metsas leidub mitmeid kiviseid ja jäiseid koopaid, vähesed neist on populaarsed turistimagnetid. Aokigahara mets on tihe, mistõttu kostab sealt vaid vaikne metsakohin.

Metsal on ajalooline seos deemonitega Jaapani mütoloogiast ning see on populaarne enesetapukoht (57 suitsiidi 2010. aastal[2]), hoolimata arvukatest jaapani- ja ingliskeelsetest hoiatavatest kirjadest metsa pearaja juures.[1][3] Need kirjad soovitavad suitsiidsete mõtetega metsa sisenejatel tungivalt mõelda oma perekondadele ja võtta ühendust suitsiidiennetusühendusega.

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Vaade õhust Sai järve (西湖 Sai-ko) piirkonnale ja Aokigahara metsale (all vasakul)

Metsa pinnas koosneb peamiselt vulkaanilisest kivimist ning seda on käsitsi, kirka või labidaga raske läbistada. Mets on väga tihe ja rajalt kõrvale kaldudes võib seal kergesti ära eksida. Metsas rändavad matkajad ja turistid on seetõttu viimastel aastatel hakanud eksimise vältimiseks kasutama oma raja märgistamiseks plastteipi. Liikudes mööda osutatud radu turismiatraktsioonide juurde nagu Jääkoobas ja Tuulekoobas, on esimene kilomeeter metsast risustatud lindi ja muu prügiga, hoolimata võimude katsetest ala puhastada. Pärast esimest kilomeetrit on mets puhtam ning selgeid märke inimeste viibimisest metsas on vähe.

Külastajad ja suitsiid[muuda | muuda lähteteksti]

Aokigahara metsa tihe taimestik

Aokigahara mets on väidetavalt kõige populaarsem mets Jaapanis, kus sooritada enesetappu. Statistikaid on erinevaid, kuid dokumenteeritud on info, et teatud perioodil kuni 1988. aastani toimus metsas igal aastal umbes 100 suitsiidi. 2003. aastal leiti metsast 105 surnukeha, mis ületab eelneva rekordi 2002. aastast, kui metsast leiti 78 surnukeha. Viimastel aastatel on kohalik valitsus lõpetanud sellise statistika avaldamise, üritates seeläbi vähendada Aokigahara tähtsust seoses suitsiidiga. 2004. aastal tappis end metsas 108 inimest. 2010. aastal oli eeldatav enesetapukatsete arv 200, millest 54 lõppesid surmaga. Väidetavalt tõuseb Jaapanis suitsiidide arv märtsis, rahandusaasta lõpus. 2011. aasta seisuga on levinumad enesetapuviisid poomine ja üledoos ravimitest või narkootikumidest.

Suur suitsiidide arv on sundinud ametnikke panema metsa sissepääsu juurde sildi, mis tungivalt soovitab hädasolijal abi otsida ning mitte end tappa. Alates 1970. aastatest on iga-aastasi laibaotsinguid läbi viinud nii politsei, vabatahtlikud kui ka ajakirjanikud. Koha populaarsusele on kaasa aidanud Seichō Matsumoto, kes kirjutas 1960. aastal romaani "Puude must meri". Siiski eelneb Aokigahara suitsiidne ajalugu raamatu avaldamisele ja see koht on olnud seotud pikka aega surmaga.

Meediaviited[muuda | muuda lähteteksti]

  • Seichō Matsumoto romaan Kuroi Jukai ("Puude must meri") viitab metsa populaarsusele kui enesetapukohale.
  • Animasarjas "Mazinger Z" asub professor Juzo Kabuto laboratoorium Aokigahara kõrval ning samuti elab ta ise koos oma lastelaste Koji ja Shiroga metsale lähedal.
  • Võitlusmängu Akatsuki Blitzkampf peategelase Akatsuki lava asub Aokigahara alguses ja Lake Sai madalikul.
  • 2013. aasta filmis "Grave Halloween" reisib noor naine koos sõpradega Aokigaharasse, et leida oma bioloogilise ema surnukeha (kes sooritas metsas enesetapu) ja päästa oma ema rahutu hing. Videokaamera dokumenteerib hirmuäratavaid ning surmavalt paranormaalseid juhtumeid metsas.
  • 2015. aasta Gus Van Santi filmis "The Sea of Trees" mängib Matthew McConaughey ameeriklast, kes läheb Aokigaharasse, et sooritada seal enesetapp. Metsas kohtab ta jaapanlast (Ken Watanabe), kellel on samasugused mõtted.
  • 2011. aastal avaldati dokumentaalfilm "Suicide forest in Japan", mis räägib Jaapani suitsiidimetsast Aokigaharast.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 "Aokigahara, la foresta dei suicidi". Originaali arhiivikoopia seisuga 13. aprill 2013. Vaadatud 10. oktoobril 2012. 
  2. Rob Gilhooly (26. juuni 2011). "Inside Japan's 'Suicide Forest'" (inglise keeles). The Japan Times. Vaadatud 9. oktoobril 2012. 
  3. Lyle Brennan (9. aprill 2012). "The suicide forest of Japan: Mount Fuji beauty spot where up to 100 bodies are found every year". Daily Mail. Vaadatud 9. oktoobril 2012. 

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]