Antonio Negri

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Antonio Negri

Antonio ("Toni") Negri (sündinud 1. augustil 1933) on Itaalia marksistlik poliitiline filosoof. Negri tuntuimad teosed on ilmselt koos Michael Hardtiga kirjutatud "Impeerium" (inglise keeles "Empire") ning tema tööd Spinozast.

Ta sündis Itaalias Padovas, mille ülikoolis sai temast poliitilise filosoofia professor. Negri asutas 1969. aastal koos Oreste Scalzone ja Franco Pipernoga kommunistliku rühmituse Potere Operaio ('tööliste jõud') ja oli Autonomia Operaia juhtiv liige. 1970ndatel süüdistati teda mitmes kuriteos, sealhulgas rühmituse Punased Brigaadid nõustamises ja mais 1978 toimunud Aldo Moro atentaadis. Ta mõisteti 1984. aastal 30 aastaks vangi riigivastase tegevuse eest. Kaks aastat hiljem lisati veel 4,5 aastat. Selle vastu protestisid nii Amnesty International kui paljud filosoofid, mõistes hukka Itaalia terrorismivastase võitluse seadused. Kuna 1983. aastal valiti ta parlamenti, tõi see talle puutumatuse seisundi.

Negri läks Prantsusmaale ja õpetas Université de Vincenneses ja Collège International de Philosophies koos Jacques Derrida, Michel Foucault' ja Gilles Deleuze'iga. 1997 pöördus ta tagasi Itaaliasse, et oma karistus lõpuni kanda. Ta vabanes vangist 2003. aastal. Ta elab vaheldumisi Veneetsias ja Pariisis koos elukaaslase prantsuse filosoofi Judith Revaliga.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]