Mine sisu juurde

Anna Gavalda

Allikas: Vikipeedia
Anna Gavalda

Anna Gavalda (sündinud 9. detsembril 1970) on prantsuse kirjanik.

Tema esikteos "Ma tahan, et keegi mind kusagil ootaks" ("Je voudrais que quelqu'un m'attende quelque part") ilmus 1999, ajal, mil ta töötas prantsuse keele õpetajana. See teos teenis kohe nii kriitikute kiitust kui müügiedu. Seda müüdi Prantsusmaal üle kolmveerand miljoni eksemplari ja see võitis 2000. aastal auhinna Grand Prix RTL-Lire. See jutukogumik on tõlgitud vähemalt 27 keelde.

Tema esimene romaan "Ma armastasin teda" ("'Je l'aimais") avaldati 2002. aasta veebruaris. See teos oli inspireeritud tema enese ebaõnnestunud abielust.

Sellele järgnes 96-leheküljeline noortele mõeldud lühiromaan "35 kilos d'espoir", mille Gavalda kirjutas oma õpilastest, kes on koolis puupead, aga muidu täiesti uskumatud inimesed.

2004 ilmus tema kolmas romaan "Koos, see on kõik" ("Ensemble c'est tout"), mis räägib neljast kortermajas elavast inimesest. Üks neist on edasipüüdlik noor kunstnik, kes öösiti töötab kontorikoristajana, teine on noor aristokraat, kolmas on kokk ja neljas on vanaema. See 600-leheküljeline raamat sai kiiresti müüvikuks.

Eesti keeles ilmunud teosed:

Aastal 2007 valmis romaani "Koos, see on kõik" põhjal samanimeline film, mille peaosi mängivad Audrey Tautou ja Guillaume Canet. Aastal 2009 ekraniseeriti ka Gavalda romaan "Ma armastasin teda" ning selles filmis mängivad peaosi Daniel Auteuil ja Marie-Josée Croze.

Gavalda elab Seine-et-Marne'i departemangus Melunis Pariisist umbes 50 km kagus. Ta on lahutatud ja kahe lapse ema. Lisaks romaanide kirjutamisele teeb ta kaastööd ajakirjale Elle.