Anna Chapman

Allikas: Vikipeedia
Anna Chapman mug shot.jpg

Anna Chapman (Анна Васильевна Чапман; sünninimi Anna Kuštšenko (Кущенко); sündinud 23. veebruaril 1982 Volgogradis) on Venemaa Föderatsiooni Välisluureteenistuse endine salaagent, kes tegutses Ameerika Ühendriikides. Tema kohta on kasutatud ingliskeelses ajakirjanduses ka nimetust Agent 90-60-90. Kõrghariduse sai naine Moskvas Rahvaste Sõpruse Ülikoolis, millel on pikaajalised sidemed KGBga. Tema isa on Vene valitsuse diplomaat ja endine KGB agent.

A.Chapman kolis Suurbritanniasse 2003. aastal ja elas seal neli aastat. Lennukite rentimisega tegelev erafirma NetJets Europe kinnitas peale luureskandaali väljatulekut, et Chapman töötas müügiosakonna assistendina maist 2004 kuni sama aasta juulini.

Lisaks töötas ta Barclays Banki investeerimisdivisjonis ja investeerimisfondis Navigator.

Anna Chapman oskab vene, inglise, saksa ja prantsuse keelt ning on majandusteaduse magister.

Anna Chapman arreteeriti 2010. aasta juunis, tunnistas end süüdi ja vahetati koos üheksa kaaskohtualusega nelja USA ja Suurbritannia kasuks luuramises süüdistatud Venemaa kodaniku vastu.

USA Justiitsministeeriumi esindaja kinnitusel oli luurajate esmaseks ülesandeks imbuda sisse sise- ja välispoliitikaga tegelevatesse ringkondadesse ning sealt saadud andmed edastada Venemaa vastavatele organitele.

Luurajad kogusid andmeid ka sõjaliste objektide, tuumakatsetuste, kullakaubanduse ja CIAga seotud isikutelt. Kohtudokumentide kohaselt pidid arvatavad spioonid saatma keskusele luureraporteid ka Iraani, Valge Maja kõlakate, Luure Keskagentuuri (CIA) juhtkonna vahetuse ning Ühendriikides tegutsevate erakondade kohta.

Karjäär pärast naasemist Venemaale[muuda | muuda lähteteksti]

Chapman on pärast Venemaale tagasi pöördumist poseerinud ajakirjadele nappides rõivastes, käinud koos peaminister Vladimir Putiniga suusatamas. Samuti on ta aktiivne Venemaa võimuringkondades ning tegutseb Kremli poliitikat pooldavas noorteorganisatsioonis. Chapman töötab FondServiceBanki presidendi nõunikuna ja on Molodaja Gvardija ühiskondliku nõukogu liige.

Anna Chapman registreeris oma nime kaubamärgina kaubamärgiregistris ja seda saab kasutatakse nüüd näiteks viina, rõivaste ja kellade müügis,

Lisaks on ta ühe Vene telekanali dokumentaalsaate juht.

2010. aastal tunnistati Anna Chapman Venemaa aasta neiuks.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]