Mine sisu juurde

Andres Metspalu

Allikas: Vikipeedia
Redaktsioon seisuga 31. juuli 2012, kell 23:46 kasutajalt Morel (arutelu | kaastöö) (→‎Tunnustused)

Andres Metspalu (sündinud 11. märtsil 1951 Lääne-Virumaal) on eesti geeniteadlane ja Eesti Teaduste Akadeemia liige.

Elukäik

1969. aastal lõpetas ta Rakke Keskkooli ja 1976. aastal Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ravi erialal. Bioloogiakandidaadi väitekirja kaitsmine toimus 1979. aastal Ukraina TA Molekulaargeneetika Instituudis Kiievis.

Alustanud 1976. aastal Tartu Ülikooli molekulaarbioloogia uurimisgrupi nooremteadurina, jätkas ta 1982. aastast vanemteaduri ning 1985. aastast üld- ja molekulaarpatoloogia instituudi geeni ekspressiooni labori juhatajana. Aastatel 1986–1992 oli Andres Metspalu Eesti Biokeskuse teadusdirektor, 1992. aastast kuni tänaseni molekulaar- ja rakubioloogia instituudi biotehnoloogia professor ja õppetooli juhataja ning 1996–2007 Tartu Ülikooli Kliinikumi ühendlabori molekulaardiagnostika keskuse juhataja. Alates 2008 on Andres Metspalu Eesti Geenivaramu direktor. Aastatel 1993–1994 viibis ta külalisprofessorina Baylori Meditsiinikolledžis (Huston, USA) ning 2000. aastal külalisteadurina WHO Rahvusvahelises vähiuurimiskeskuses (Lyon, Prantsusmaa).

Eesti Teaduste Akadeemia liikmeks biotehnoloogia alal valiti Andres Metspalu 2010. aastal.

Teadustegevus

Huvi DNA, geenide ja ribosoomide vastu sai alguse juba keskkoolipäevil, kuid lõplik otsus molekulaarbioloogia kasuks langes neljandal semestril, mil ülikoolis algasid akadeemik Artur Linnu biokeemia praktikumid. 1981. aastal oli Metspalul võimalus töötada teadurina Columbia ja Yale’i ülikoolis USAs. Ameerikast naastes sai ta kogutud teadmisi rakendada Tartu Ülikooli molekulaarbioloogia laboris, kuhu hangiti uue põlvkonna seadmed ning hakati tegema moodsat geeniteadust.

Andres Metspalu peamised uurimissuunad on genoomika ja geenitehnoloogia, inimgenoomi varieerumise uurimise meetodid suurtes geenipankades; mendeliaalsete ja komplekshaiguste geneetika, seosed geenide, keskkonnafaktorite, elustiili ja inimese tervisliku seisundi vahel; molekulaardiagnostika ja geenianalüüsi tehnoloogiline arendamine, DNA kiibitehnoloogia. Teadustööd tehes püüab ta silmas pidada tulemuste kiiret paktikasse jõudmist. Sel eesmärgil asutas Metspalu koos kolleegidega firma Asper Biotech, mis tegeleb geenitestide väljatöötamise ja geenianalüüsiga. Siin sai kasutusele võtta värskelt patenteeritud instrumendid.

Teadus-organisatsiooniline ja -administratiivne tegevus

Andres Metspalu on aktiivselt tegev erinevates teadusorganisatsioonides nii Eestis kui välismaal. Ta on Eesti Inimgeneetika Ühingu president ja Genoomika Tippkeskuse juhtkomitee liige, samuti Euroopa Inimesegeneetika Ühingu juhtkomitee, Inimese Genoomi Organisatsiooni, Ameerika Inimesegeneetika Ühingu ning ScanBalt Akadeemia liige, mitmete rahvusvaheliste ekspertpaneelide ekspert ja juhataja ning rahvusvaheliste teadusajakirjade toimetuskolleegiumi liige.

Tunnustused

Kahel korral on Andres Metspalu pälvinud riigi teaduspreemia (1980, 2003). Aastal 2001 autasustati teda Eesti Punase Risti III klassi teenetemärgiga, 2002 Prantsusmaa autasuga „Prix de la Garantie Medicale et Chirurgicale, France“, 2003 Prantsusmaa ordeniga „L’Orde des Palmes Académiques, Chevalier“, 2006 Tartu Ülikooli Väikese Medaliga ning 2010 Tartu Ülikooli Raefondi preemiaga. Aastal 2006 valiti Andres Metspalu Leedu Laborimeditsiini Ühingu auliikmeks ja 2010 Vilniuse Ülikooli audoktoriks.

Ta on Pärnu Jahtklubi ja Tartu Rotary Klubi liige.

Isiklikku

Andres Metspalu poeg Mait Metspalu on samuti geeniteadlane.

Välislingid