Mine sisu juurde

Ameerika Tööföderatsioon – Tööstusorganisatsioonide Kongress

Allikas: Vikipeedia
Ameerika Tööföderatsioon – Tööstusorganisatsioonide Kongress
Lühend AFL-CIO
Asutatud 5. detsember 1955
Tüüp ametiühingute keskliit
Peakorter Washington, Ameerika Ühendriigid
Tegevuspiirkond Ameerika Ühendriigid
Juhtkond Liz Shuler (president)

Ameerika Tööföderatsioon – Tööstusorganisatsioonide Kongress (inglise keeles American Federation of Labor and Congress of Industrial Organizations, lühend AFL-CIO või AFL–CIO) on üks USA üleriiklikke ametiühinguorganisatsioone.

AFL-CIO on katusorganisatsioon, mis ise läbirääkimisi ei pea. Sellesse kuulub 65 ametiühingut või ametiühingute liitu, millest osa tegutseb ka Kanadas. Liikmeid arv on kokku üle 10 miljoni. Tegu on USA ja kogu läänemaailma suurima ametiühinguorganisatsiooniga. Kuigi ametiühingutesse kuulub USA-s vaid umbes kümnendik töövõtjaid, mõjutavad ametiühingute palgaläbirääkimised ka organiseerimata töövõtjaid.

AFL-CIO püüab rohkem töövõtjaid ametiühingutesse kaasata, annab oma liikmetele õigusabi, lahendab sidusametiühingute "piiritülisid" ja esindab liikmesorganisatsioone poliitilistes komisjonides, nõukogudes ja komiteedes.

Ametlikult on AFL-CIO poliitiliselt neutraalne, kuid on traditsiooniliselt moraalselt ja rahaliselt toetanud Demokraatliku Partei kandidaate, sealhulgas Barack Obamat.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

See loodi 1955 AFL-i (rajatud 1881 ja CIO (1935) taasühendamisel. Esimene oli organiseeritud erialade, teine töökohtade järgi.

Organisatsioon on püüdnud piirata korruptsiooni ja gangsterlust USA ametiühinguliikumises. Aastal 1957 heideti transporditööliste ametiühing Teamsters korruptsioonisüüdistuste tõttu organisatsioonist välja.

Aastal 2003 moodustasid mõned suuremad liikmesorganisatsioonid mitteformaalse liidu New Union Partnership (NUP), millest sai alguse arutelu, kuidas ametiühinguliikmete arvu suurendada. Pärast AFL-CIO toetatud presidendikandidaadi John Kerry kaotust 2004 sõnastas NUP reformikava, mis nägi ette suuremad kulutused ametiühinguliikmete leidmiseks ja poliitikute valimiskampaaniate toetamiseks. Aastal 2005 rajasid NUP-i liikmed alternatiivse ametiühinguliidu Change to Win Federation, millega ühines kolm AFL-CIO neljast suuremast liikmesorganisatsioonist, sealhulgas transporditöötajate ametiühing Teamster Union. Aastal 2007 oli seal juba seitse liiget, mis esindasid 6 miljonit töötajat.

Presidendid[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]