Amedeo Avogadro

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Amedeo Avogadro
Mémoire

Lorenzo Romano Amedeo Carlo Avogadro, Quareqa ja Carreto krahv (9. august 1776 Torino9. juuli 1856 Torino) oli itaalia füüsik ja keemik.

Aastal 1811 avaldas Avogadro ajakirjas "Journal de Physique, de Chimie et d'Histoire naturelle" ("Füüsika, keemia ja looduse ajaloo ajakiri") artikli "Essai d'une manière de déterminer les masses relatives des molécules élémentaires des corps, et les proportions selon lesquelles elles entrent dans ces combinaisons" ("Essee kehade elementaarmolekulide suhteliste masside kindlaksmääramisest ja proportsioonidest, millega nad astuvad ühenditesse"). Artikkel ilmus Prantsusmaal ja prantsuse keeles sellepärast, et Põhja-Itaalia oli tollal Prantsuse vägede poolt okupeeritud. Artiklis väljendas Avogadro seaduspära, mille kohaselt eri gaaside võrdses ruumalas sisaldub võrdsel temperatuuril ja rõhul võrdne arv aineosakesi. Seaduspära sai tema auks nime Avogadro seadus. Osakeste arv määrati kindlaks alles hiljem ning nimetati Avogadro arvuks.

Avogadro õppis esialgu kanoonilist õigust, kuid pühendus peagi füüsikale ja matemaatikale. Aastal 1820 sai ta Torino Ülikooli professoriks. Et ta osales 1821. aastal aktiivselt poliitilises vastuseisus Sardiinia kuninga kukutamiseks, sunniti ta 1823. aastal sellest ametist loobuma. Osa ajaloolasi arvab, et Avogadro annetas Sardiinia revolutsionääridele raha. Aastal 1833 kutsuti ta ülikooli tagasi ning ta õpetas seal veel järgnevad 20 aastat. Ta pidas ameteid, mis seonduvad statistika, metroloogia ja meteoroloogiaga. Avogadro juurutas Piemontes meetrisüsteemi.

Esialgu tema gaaside teooriat ei tunnistatud, sest teatud tingimustes (mõnede ainete ja temperatuuride puhul) tehtud katsed seda ei kinnitanud. Tol ajal ei tehtud vahet aatomitel ja molekulidel. Avogadro selgitas välja, et gaaside molekulid koosnevad aatomitest, kuigi ta kasutas aatomi mõiste asemel sõna "elementaarmolekul".

Avogadro eraelust on vähe teada. Ta abiellus Felicita Mazzèga ja neil oli kuus last.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]