Amatöörastronoomia

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Amatöörastronoom)
Harrastusastronoomid vaatlevad perseiide

Harrastusastronoomia hõlmab kõiki astronoomilisi vaatlusi ja tähistaeva uurimisega seotud tegevusi, mida teevad mittekutselised ehk harrastusastronoomid.

Harrastusastronoomide levinumaid vaatlusobjekte on Kuu, Päike, Päikesesüsteemi planeedid, meteoorid, muutlikud ja kaksiktähed ning süvataeva objektid: täheparved, eri tüüpi udukogud ja galaktikad. Tähistaeva objekte vaadeldakse nii palja silmaga (ka läbi binokli või teleskoobi) kui ka fotograafiast tuntud abivahendeid (nt fotoaparaat, CCD-kaamera) kasutades. Astrofotograafia on ka omaette kunstiliik.

Erinevused kõrgtasemel teaduslike uuringutega on põhiliselt olemuslikku – vaid väike osa harrastusastronoome või astronoomiahuvilisi teeb teadusuuringuid – ning mõnel määral ka tehnilist laadi. Viimase paari aastakümne jooksul on piir kutseliste astronoomide kasutatava ja huvilistele kättesaadava tehnika vahel peaaegu kadunud. Kutselisi astronoome eristab peamiselt väga suurte maapealsete või kosmoses asuvate vaatlusinstrumentide kasutamine.

Tänapäevaste astronoomiahuvilistele mõeldud vaatlusriistade abil on võimalik teha üht-teist ära ka astronoomiateaduses. Väga populaarsed on ja palju kasulikku infot annad muutlike tähtede ja meteooride vaatlused, kuid tegeletakse näiteks ka tähtede spektroskoopiaga ning asteroidide asukohtade ja orbiitide määramisega.

Harrastusastronoomid koonduvad sageli organisatsioonidesse, ka Eestis on mitu astronoomiahuviliste ühendust. Ametlikult registreeritud on järgmised organisatsioonid: