Alvitas

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Alvitas

leedu Alvitas
poola Olwita

Vapp
Alvitase vapp

Elanikke: 443 (2011)[1]

Koordinaadid: 54° 38′ N, 22° 56′ E
Alvitas (Leedu)
Alvitas

Alvitas on küla (endine alev) Leedus Vilkaviškise rajoonis Šeimena vallas. Küla asub Alvitase järve ja Širvinta jõe kaldal.

Küla lähistel asub Alvitase raudteepeatus. Alvitases on postkontor ja raamatukogu, sealne põhikool asub Maldėnai külas. Vaatamisväärsusteks on aastal 1824 valminud katoliku kirik ja vana viinavabriku kompleks.

Küla järgi on nimetatud Oandu lademe Alvitase kihistu.[2]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1561 rajati Paširvintysi mõis, mis kuulus Bona Sforzale. Selle juures asunud Alvitase küla mainitakse esmakordselt aastal 1590. Aastal 1815 ehitati sinna esimene kirik. Kuni XVII sajandini kandis küla nime Paširvintys, seejärel hakkas see kandma Järvelt saadud nime. Järv omakorda sai oma nime Paširvintysi mõisa varasemate omanike, sakslastest Halwittide järgi.

Aastal 1650 sai Alvitas alevi staatuse. Aastal 1685 avati seal kihelkonnakool. Aastal 1688 sai alev omale turuplatsi, ka kinnitati sealsed kauplemisprivileegid. XVIII sajandi teisel poolel rajas Antoni Tyzenhaus sinna Alvitase mõisa. XIX sajandil rajati mõisa juurde tellistest viinavabriku hoone, mille omanikuks oli osaliselt ka kohalik põllumeeste selts. Esimese maailmasõja ajal põles vabrik maha.

Aastal 1918 vabrik taastati. Aastail 1918-1920 püstitati järve kaldale kabel, mälestamaks Leedu Vabadussõda|Vabadussõjas langenuid. Sinna maeti ka sõjas hukkunud 15 Alvitase vabatahtlikku. Aastal 1930 rajati Alvitasesse ka meierei. Teise maailmasõja ajal põles maha Alvitase koolimaja, kus oli õppinud Salomėja Nėris. Hävis ka Alvitase kirik, nii et sõjajärgsetel aastatel täitis kiriku funktsioone kirikuaias asunud Gauronskiste suguvõsa hauakabel-mausoleum. Nõukogude perioodil oli küla kohaliku kolhoosi halduskeskus.

Aastal 2001 oli külas 501 elanikku.

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. [1]
  2. LIETUVOS SILŪRO, ORDOVIKO, KAMBRO, EDIAKARO SISTEMŲ STRATIGRAFINĖ KLASIFIKACIJA, 2015, lk. 31-32

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]