Alpi põdrasamblik

Allikas: Vikipeedia
Alpi porosamblik

Taksonoomia
Riik Seened Fungi
Hõimkond Kottseened Ascomycota
Klass Lecanoromycetes
Selts Liudsamblikulaadsed Lecanorales
Sugukond Cladoniaceae
Perekond Porosamblik Cladonia
Liik Alpi põdrasamblik
Binaarne nimetus
Cladonia stellaris

Alpi põdrasamblik (Cladonia stellaris; sünonüümid Cladina stellaris (Opiz) Brodo, Cladonia alpestris) on põdrasambliku perekonda kuuluv samblikuliik.

Alpi põdrasamblik kasvab parasvöötmes, lähisarktikas ja arktikas, moodustades suurtel maa-aladel maapinnal pidevaid mättaid. Pinnase suhtes ei ole ta valiv. Ta suudab kasvada paljal pinnasel ja isegi kruusal. Sellepärast on tal tähtis roll pinnase viljakamaks muutmises. Talvekuudel on alpi põdrasamblik põhjapõtrade peamine toit.

Alpi põdrasamblik on helekollakat värvi põõsasjas peamiselt maapinnal kasvav samblik. Talle on iseloomulikud tipuosas tugevasti harunevad talluseharud, mille tõttu moodustuvad samblikupõõsad on kuplilise vormiga. Nagu enamik teisigi samblikke, kasvab ta aeglaselt, isegi soodsates oludes vähem kui 5 mm aastas. Ta näeb välja nagu harilik põdrasamblik, aga haruneb veelgi tihedamalt ja moodustab veelgi selgemini eristuvaid mättaid.

Eestis on ta tavaline. Kõige omasem on ta valgusküllastes männikutes, kus pinnas on nii toitainetevaene, et rohttaimed ei suuda seal kasvada.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]