Alfred Weber

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Saksa majandusteadlasest; Šveitsi poliitiku kohta vaata artiklit Alfred Weber (Šveitsi poliitik).

Alfred Weber
Weber alfred 1868–1958.jpg
Sündinud 30. juuli 1868
Erfurt
Surnud 2. mai 1958 (vanus 89)
Heidelberg
Haridus doktorikraad
Alma mater

Alfred Weber (30. juuli 1868 Erfurt2. mai 1958 Heidelberg) oli Saksa majandusteadlane, sotsioloog ja kultuuriteoreetik, kelle tööd mõjutasid tänapäeva majandusgeograafia arengut.

Ta alustas, nagu ka ta vanem vend Max Weber, oma akadeemilist karjääri Saksamaal majandusteadlasena ja hakkas siis sotsioloogiks. Õppides ajal, mil Euroopa majandusteaduses rõhutati ajaloolist analüüsi, oli Weber nende hulgas, kes tõid valdkonda tagasi teooria ja kausaalsuse mudelid. Teda meenutatakse kõige enam – eriti majandusteaduses, regionaalteaduses ja tööprotsesside uurimises – tööstusettevõtete asukoha varajaste mudelite pärast. Kui ta tööd pöördusid sotsioloogia valdkonda, säilitas Weber siiski "filosoofia ajaloo" traditsioonidele pühendumise, töötades välja teooriaid analüüsimaks sotsiaalseid muutusi Lääne tsivilisatsioonis kui tsivilisatsiooni (intellektuaalse ja tehnoloogilise), sotsiaalsete protsesside (organisatsioonid) ja kultuuri (kunst, religioon ja filosoofia) kokkupuutekohta. Samuti avaldas ta empiirilisi ja ajaloolisi analüüse linnade ja kapitalismi kasvust ja geograafilisest levikust.

Weber jäi sõja ajaks natsistlikule Saksamaale ja oli intellektuaalse vastupanu liider. Pärast sõda oli tema kirjutistel ja õpetustel suur mõjujõud nii akadeemilistes ringkondades kui väljaspool, edendades Saksamaa inimeste jaoks filosoofilist ja poliitilist taastumist. Tema põhiline teooria on tööstusettevõtete asukoha teooria.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. ""Alfred Weber: Theory of the Location of Industries"". csiss.org (inglise). Vaadatud 23.02.2012.. {{netiviide}}: kontrolli kuupäeva väärtust: |Kasutatud= (juhend)