Aleksandr Popov

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib füüsikust; ujuja kohta vaata artiklit Aleksandr Popov (ujuja).

Aleksandr Popov

Aleksandr Stepanovitš Popov (16. märts 185913. jaanuar 1906) oli vene füüsik, elektriinsener, professor, üks raadio leiutajatest.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Aleksandr Popov sündis Uuralis. Perekonnas oli kuus last, nende hulgas ka tuntud kunstnik Avgusta Kapustina. Isa oli kohaliku kiriku preester. Elati väga vaeselt.

10-aastaselt Aleksandr saadeti Dalmatjevi vaimulikku kooli, kus ta vanem vend Rafail õpetas ladina keelt. Popov õppis seal aastast 1868-1870. Aastast 1871 Popov jätkas õpinguid kolmandas klassisi Ekaterenburgi vaimulikus koolis. 1873. a. Popov lõpetas õpingud Ekaterenburgis väga hea tulemusega. Popov õppis veel Permi vaimulikus koolis 1873-1877.a. Peale seda ta läbis edukalt Peterburi ülikooli sisseastumiskatsed ning hakkas õppima füüsika-matemaatika erialal. Ülikooliaastad olid Popovi jaoks erakordselt keerulised, kuna raha ei jatkunud ja ta pidi tööl käima. Just sellel ajal Popov sai aru, mis ala talle huvi pakub: kaasaegsa füüsika probleemid.

Peale edukat ülikooli lõpetamist (1882.a), Popovile pakuti jätkata õpinguid ja saada kraad, mis võimaldaks tal töötada professorina. 1882. Popov kaitses oma elektriteemalise lõputöö. Kronštadis hakkas matemaatika, füüsika ja elektrotehnika professoriks. Hiljem, aastal 1901, töötas professorina Aleksandr III elektrotehnilises ülikoolis. Popov oli väga austatud füüsikute hulgas.

Popov suri 31. detsembril 1905.a (13. jaanuaril 1906.a), Peterburis.


Popovi teaduslik uuring[muuda | muuda lähteteksti]

Popovi sadama raadiovastuvõtujaam oli vastuvõtmiseks lindile. Selliste jaamadega olid varustatud paljud laevad ja sadamad. 7. septembril 1899 õnnestus pidada raadiosidet lawévadega, mis olid 14 kilomeetri kaugusel kaldast. 1895. a. alguses konstrueeris Aleksandr Popov Peterburis elektromagnetlainete koheerertüüpi vastuvõtja, mida kasutas algul äikesemärkijana, seejärel morsesignaalide vastuvõtjana. Täiustanud ja lisanud antenni Popov esitas oma leiutise 25. aprillil (7. mail uue kalendri järgi) 1895. aastal Vene füüsikute-keemikute koosolekul. Loengu teema oli: “Metallpulbri mõju elektrilise võnkumisele”. Popov ühendas oma aparaadi vendade Rišaride kirjutusmasinaga ja nii tekkis masin, mis registreeris elektromagnetilist võnkumist atmosfääris. Popov korraldas 24. märtsil 1896 Venemaa esimese raadiosaate, suutes edastada 250 m kaugusele radiogrammi „Heinrich Hertz“.

Tänav[muuda | muuda lähteteksti]

Paavli tänav Tallinnas on kandnud aastail 1950-1990 Aleksandr Popovi nime.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]