Aitoolia kuningas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Aitoolia kuningas on vanakreeka mütoloogias Aitoolia maakonna valitseja. Mütoloogia aegadel kuulus ka Aitooliast läänes paiknev Akarnaania Aitoolia kuninga valitsusalasse.

Esimene Aitoolia kuningas oli Elise kuninga Endymioni poeg Aitolos, kes oma isa surma järel vendade vahel tekkinud kodusõjas lüüa sai ja põgenes Aitooliasse, mis tema järgi nime sai. Ta abiellus najaadi Pronoega. Neil oli kaks poega Kalydon ja Pleuron.

Kalydon asutas Aitooliasse Kalydoni linna ja Pleuron Pleuroni linna. Pole teada, kumb neist vendadest vanem oli või kumb neist kuningas oli. Kuna Aitoolia pealinn oli Kalydon, võib oletada, et kuningas oli Kalydon.

Pleuronil oli üks laps, poeg Agenor. Kalydonil oli üks laps, tütar Epikaste. Vennad naitsid oma lapsed omavahel. Kuningas Agenor ja Epikaste said poja Porthaoni ja tütre Demonike.

Kuningas Porthaonil oli kaks last. Vanem poeg oli Oineus ja noorem Agrios. Oineus valitses Aitoolias kaua. Kui ta vanaks jäi, selgus, et troonipärilusega tekivad raskused: poegi tal veel oli, ent seaduslikke pojapoegi mitte ühtki.

Agrios kukutas oma poegadega Oineuse ja hakkas ise kuningaks. Oineuse ebaseadusliku poja Tydeuse poeg Diomedes tuli oma vanaisale appi ja tagastas Aitoolia trooni Oineusele. Agrios ja tema pojad (peale ühe, kes suutis põgeneda) tapeti.

Võimalik, et pärast Oineuse surma valitses lühikest aega tema poeg Klymenos, ent tal polnud lapsi. Kui tuli valida uus kuningas, eelistati Oineuse kahe alaealise tütrepoja vahel valides Deianeira ja Heraklese pojale Hyllosele Gorge ja Andraimoni poega Thoast. Arvatavasti valitses kas regendi või kuningana alguses Andraimon.

Thoase ajal eraldas Akarnanos Aitoolia vähem arenenud lääneosa, mis asus teisel pool Acheloosi jõge, ja moodustas Akarnaania maakonna. Thoas ei saanud sinna parata, sest Akarnanost toetasid tema vanaisa, jõejumal Acheloos, ja tolle tütar, Akarnanose ema Kallirrhoe.