Aasta keskmine õhutemperatuur

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Aasta keskmine õhutemperatuur (ka aastatemperatuur) on kliimanäitaja, mis arvutatakse mingis kohas tehtud vaatluste põhjal. Selleks arvutatakse vaadeldaval aasta jooksul mõõdetud õhutemperatuuride põhjal iga kuu keskmine õhutemperatuur, tulemused liidetakse ja jagatakse kaheteistkümnega. Aasta keskmine õhutemperatuur on ühtlasi ka kõigi päevade keskmiste õhutemperatuuride aritmeetiline keskmine.

Et üks aasta võib olla mitmeaastase keskmisega võrreldes soojem või külmem, kasutatakse tegelikult klimatoloogias aasta mitmeaastast keskmist õhutemperatuuri, mis arvutatakse selles kohas tehtud mitmeaastaste vaatluste põhjal. Kogu vaatlusperioodi (mis peab olema vähemalt 30-aastane) andmed liidetakse ja jagatakse aastate arvuga.

Eesti aasta keskmised õhutemperatuurid[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis on aasta keskmine õhutemperatuur +4,3 °C ... 7 °C[viide?]. Kõrgustikel on see madalam ja saarte läänerannikul kõrgem.[1] Kõige soojem oli 2008. aasta (Vilsandil oli aasta keskmine õhutemperatuur +8,5 °C), kõige külmem oli 1942. aasta (Jõgeval oli aasta keskmine õhutemperatuur +1,6 °C).[2]

Maailma kõrgeim aasta keskmine õhutemperatuur (+34 °C) mõõdeti perioodil 1960–1966 Etioopia linnas Dallolis.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]