90 West Street

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
90 West Street
90 West Street April 2017.jpg
West Street Building 2017. aastal
Üldandmed
Asukoht Ameerika Ühendriigid Ameerika Ühendriigid
New York

90 West Street (ka West Street Building) on ​​kõrghoone Lower Manhattanil New Yorgis.

Selle projekteeris prominentne ameerika arhitekt Cass Gilbert ja teostas ehitusjuht Gunvald Aus ettevõtte West Street Improvement Corporation jaoks. Hoone asub West Street tänaval Cedar Street ja Albany Street tänava vahel, Maailma Kaubanduskeskuse läheduses.

Aastatel 19051907 valminud uusgooti stiilis ja ornamentidega ehitis on 23-korruseline ja 98,76 meetrit kõrge. Algse büroohoone peamiseks üürnikuks oli raudteefirma Delaware, Lackawanna & Western Railroad ning ülemine korrus oli hõivatud Garretti Restoraniga, mis reklaamis ennast "maailma kõrgeima restoranina". Sellel oli kuni 1980. aastateni, mil valmis Maailma Rahanduskeskus, üle Hudsoni jõe ja New Jersey eksklusiivne vaade.

Maailma Kaubanduskeskuse lõunatorni kokkuvarisemise tagajärjel sai 90 West Streeti hoone tõsiselt kahjustada, kuna asus rünnatud objektist kõigest 90 meetri kaugusel. Aastal 2006 hoone restaureeriti ning muudeti korterelamuks.

1998. aastal määras New York City Mälestusmärkide Säilitamise Komisjon ehitise kaitsealuseks mälestusmärgiks (New York City Landmark). 2007. aastal kanti hoone Ameerika Ühendriikide Ajalooliste Paikade Riiklikku Registrisse (National Register of Historic Places).

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]