70 Pine Street

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
70 Pine Street
Downtown skyscrapers from East River pier. New York.jpg
Cities Service Building 1941. aastal
Üldandmed
Asukoht Ameerika Ühendriigid Ameerika Ühendriigid
New York

American International Building (varasema nimega Cities Service Building) on 67-korruseline pilvelõhkuja ja praegune luksuskorteritega elamu New Yorgis Lower Manhattani ärikeskuses Cedar Streeti ja Pearl Streeti tänava ääres aadressil Pine Street 70.

See 289,5 meetri kõrgune art déco arhitektuuristiilis uusgootika stiiliga sarnane ehitis projekteeriti arhitektuuribüroode Clinton & Russell ja Holton & George poolt ning valmis aastatel 19301932 gaasivarustuse ettevõtte Cities Service Company jaoks. Lubjakivist hoone kujundus oli mõeldud sümboliseerima elektrijõudu, tornitipp meenutab lumevaibaga kaetud mäeharja. Valmides oli see Empire State Buildingu ja Chrysler Buildingu järel maailma kolmas kõrgeim hoone. Kuni Maailma Kaubanduskeskuse ehitamiseni 1973. aastal oli see all-linna kõrgeim hoone ning samas ka viimane, mis ehitati enne Teist maailmasõda. Uusi kõrghoonete projekte hakati selles piirkonnas arendama alles 1961. aastal. Selle tipus asus kunagi rahvale avatud vaateplatvorm.

1976. aastast kuulus 80 400 m² üldpinnaga kõrghoone kindlustusfirmale American International Group, mil algne omanik kolis oma peakontori Oklahomasse. Hoone vahetas pärast 2008. aasta majanduskriisi mitmeid kordi omanikke. Hoone määrati New York City Mälestusmärkide Säilitamise Komisjoni poolt 2011. aastal kaitsealuseks mälestusmärgiks (New York City Landmark). 2015. aastal ehitati hoone ümber ja muudeti endised kontoripinnad korteriteks, lisandusid jalamil asuvad tervisekeskus ja kaubanduspinnad.

Pildigalerii[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]