2014. aasta Virgin Galacticu õnnetus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
2014. aasta Virgin Galacticu õnnetus
NTSB Go-Team inspects a tail section of VSS Enterprise.jpg
NTSB töötajad Enterprise´i rususid uurimas
Intsidendi ülevaade
Kuupäev 31. oktoober 2014
Koht Mojave kõrb
Põhjus(ed) piloodi eksimus
Reisijaid 0
Meeskond 2
Vigastatuid 1
Hukkunuid 1
Ellujääjaid 1
Lennukitüüp VSS Enterprise
Lennufirma Virgin Galactic

2014. aasta Virgin Galacticu kosmoselennuki VSS Enterprise´i katastroof toimus 31. oktoobril 2014. Kosmoselennuk purunes õhus ja kukkus Mojave kõrbe kohal alla. Lennukist välja pääsenud esimene piloot Peter Siebold jäi ellu, kuid sai langevarjuga laskudes raskelt vigastada. Teine piloot Michael Alsbury hukkus.

Juulis 2015 teatas NTSB, et õnnetuse põhjustas kogemata kaaspiloot Alsbury, kes aktiveeris pidurdussüsteemi liiga vara. Pidurdussüsteemi enneaegne käivitumine tekitas ülekoormuse, mis kahjustas lennuki konstruktsiooni ning tekitas plahvatuse ja allakukkumise[1]. Ülekoormuse tekkimist oleks saanud vältida kui lennuki tootja, Scaled Composites, oleks arvestanud pidurduse enneaegse käivitumise võimalusega ja paigaldanud süsteemi, mis takistanuks pilooti enneaegselt pidurdamast[2].

Katastroof[muuda | muuda lähteteksti]

31. oktoobril 2014 toimunud VSS Enterprise katselennul plaaniti testida uut hübriid-rakettmootorit. See oli esimene kosmoselennuki mootoriga lend pärast üheksakuulist vaheaega.

NTSB (National Transportation Safety Board) on praeguseks avaldanud, et VSS Enterprise eraldus emalennuki VMS Eve´i küljest normaalselt, midagi ebatavalist ei märgatud. Umbes 11 sekundit pärast mootori käivitamist, lagunes kosmoselennuk õhus tükkideks. Pealtnägijatele jäi mulje, et toimus plahvatus. Kosmoselennuki langevad tükid katsid 56 km pikkuse ala rusudega.

Pealtnägijad jälgisid õhus ka ühte langevarju. Lennuki piloot Peter Siebold pääses lennukist välja ja maandus langevarjuga. Kosmoselennukisse lõksu jäänud teise piloodi Michael Alsbury surnukeha leiti vraki kabiinis istmelt. Emalennuk VMS Eve maandus turvaliselt.

Katastroofi täpne põhjus pole teada, aga praeguseks on kõrvale jäetud mootoririkke versioon, sest see leiti kõrbest enam-vähem tervena. Uurijad on aga tuvastanud, et lennuki pidurdussüsteem käivitus enneaegselt ja pilootidele ootamatult. Praegu peetakse võimalikuks peamiselt pidurdus-süsteemi ehitusviga või piloodi eksimust. NTSB peadirektor Christopher Hart rõhutas pressikonverentsil, et uuritakse kõiki versioone, sealhulgas ka piloodi võimalikku eksimust.

Peale Columbia katastroofi 2003. aastal on VSS Enterprise katastroofis hukkunud Alsbury esimene inimene, kes plaanitaval kosmoselennul on õhus hukkunud. Sieboldi eluga pääsemine tähistab esimest korda ajaloos, kus keegi on õhus oleva kosmoselennukiga juhtunud katastroofist eluga pääsenud. Uurijad üritavad nüüd välja selgitada, kuidas Siebold lennukist välja pääses ja kuidas ta 15 kilomeetri kõrguselt hapnikuvarustuseta laskudes ellu jäi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]