Mine sisu juurde

1937. aasta Pariisi maailmanäitus

Allikas: Vikipeedia
1937. aasta Pariisi maailmanäitus

1937. aasta Pariisi maailmanäitus oli maailmanäitus, mis toimus Pariisis 1937. aasta 25. maist kuni 25. novembrini.

Maailmanäituse deviis oli "Kunstid ja tehnika kaasaegses elus", näituse ametlik pealkiri oli "Exposition Internationale des Arts et Techniques dans la Vie Moderne".

Maailmanäituse pindala võttis enda alla 100 ha ning sellele oli koondatud 240 paviljoni. Osa võttis 43 riiki. Näituse ajal toimus 42 rahvusvahelist spordivõistlust, sh rahvusvaheline ratsavõistlus ning poksi maailmavõistlus. Oli avatud lunapark ning anti 18 galaetendust. Peeti Triumfikaare 100. juubelit, võistlusi Seine'i jõel, viinamarjapidu ning koloniaalpidu.[1]

Praegustest maailmanäitustest erinevalt oli siis suur rõhk professionaalsel ning rahvakunstil. Kunstnikest olid esindatud näiteks Vera Muhhina ("Tööline ja kolhoositar"), Pablo Picasso ("Guernica"), Albert Speer, Fernand Léger ja Raoul Dufy.

Eesti 1937. aasta Pariisi maailmanäitusel[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Eesti 1937. aasta Pariisi maailmanäitusel

Eesti esines esimest korda maailmanäitusel koos Läti ja Leeduga. Maailmanäitusele eelnenud kahe aasta jooksul korraldati Eestis mitmeid üleriigilisi konkursse ja sellest kujunes suurim välisesinemine Eesti tutvustamiseks üldse nii ulatuslikkuse kui ka kulutuste poolest[2]. Balti riikide ühispaviljoni peaarhitektiks valiti Eestist Aleksander Nürnberg ning 17. juunil 1937 avati Pariisis külastajatele hoone suure pidulikkusega ja kõikide osapoolte ametlike delegatsioonide osavõtul[2]. Peakunstnik oli Oskar Raunam. Ekspositsiooni kujundustöödega oli seotud ka kahe audiplomi saaja Adamson-Eric, kes tutvustas hiljem maailmanäitust ajakirjanduse veergudel[2].

Eestit esindas maailmanäitusel valdavalt Rakenduskunstnike Ühingu (RaKü) liikmete looming, fotokunst ja raamatud ning lisaks oli kaasatud kodumaist käsitööd. Väiksem osatähtsus oli tööstusel, mida esitleti eeskätt põlevkivitootmise kaudu. Eestit tutvustati ka atraktiivse turismimaana[2].

Eesti võitis näitusel arvukalt auhindu.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Maailmanäitus Pariisis 1937. aastal tutvustav voldik, 1937
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 70 aastat Pariisi maailmanäitusest aastal 1937, näitus Adamson-Ericu muuseumis, 2007

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]