1917 (film)

Allikas: Vikipeedia
1917
Žanr sõjafilm
Režissöör Sam Mendes
Stsenarist Sam Mendes
Krysty Wilson-Cairns
Helilooja Thomas Newman
Peaosades George McKay
Dean-Charles Chapman
Monteerija Lee Smith
Produtsent Sam Mendes
Pippa Harris
Jayne-Ann Tenggren
Callum McDougall
Brian Oliver
Filmistuudio DreamWorks Pictures
Reliance Entertainment
New Republic Pictures
Mogambo
Neal Street Productions
Amblin Partners
Levitaja Universal Pictures
Entertainment One
Aasta 2019
Esilinastus Suurbritannia 4. detsember 2019
Ameerika Ühendriigid 25. detsember 2019
Kestus 119 minutit
Riik Suurbritannia
USA
Keel inglise
Eelarve 90–100 miljonit dollarit[1]
Piletitulu 384,6 miljonit dollarit[1]
Ametlik veebileht
IMDb profiil
Filmiveebi sissekanne

"1917" on 2019. aastal valminud sõjafilm.

Filmi süžee põhineb esimese maailmasõja Läänerinde sündmustel 1917. aasta kevadel, kui toimus operatsioon Alberich.

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

6. aprillil 1917 avastab Briti õhuluure, et Saksa armee on korraldanud planeeritud taganemise oma positsioonilt Põhja-Prantsusmaal uuele Hindenburgi liinile. Teadmata vastase plaanitud manöövrist, valmistub Briti armee Devonshire'i rügemendi 2. jalaväepataljon järgneval hommikul rünnakuks, et lõplikult alistada nende arvates põgenevat vastast. Kuna side pataljoniga on sakslaste sabotaaži tõttu ära lõigatud, saadetakse lähimalt rindelt seersandid Thomas Blake, kelle vend Devoni 2. jalaväepataljonis teenib, ja William Schofield rünnakut peatama enne, kui pataljon vaenlase varitsusse liigub.

Blake ja Schofield kõnnivad üle eikellegimaa ja leiavad sakslaste kaevikud mahajäetuna. Kaevikust väljapääsu otsides astuvad nad lõksu ning toimub plahvatus, millest Schofield vaevu eluga pääseb. Nad liiguvad edasi ühe hüljatud taluhoone juurde, kui äkitselt ilmuvad taevasse lennukid. Toimub õhulahing, kus tulistatakse alla Saksa lennuk – Blake ja Schofield üritavad pilooti päästa, kuid piloot suudab Blake'i surmavalt haavata. Paariline käte vahel suremas, lubab Schofield neile usaldatud ülesande lõpule viia. Mõni hetk hiljem sõidab taluhoonest mööda teine Briti väeüksus ja Schofield sõidab nendega kaasa.

Avastades teelt lõhitud silla, peavad autod edasi sõitma teises suunas, mistõttu jätkab Schofield oma rännet üksi. Silla varemeid ületades satub ta snaipri tule alla. Schofield hiilib laskuri peidupaika. Järgnevas tulevahetuses saab snaiper surma, Schofield saab aga tabamuse vastu kiivrit, misjärel kaotab ta teadvuse. Ta ärkab alles öösel ning leiab oma tee läbi lähedal asuvate linnavaremete, mida valgustavad ülevalt vaenlase valgusraketid. Pärast lühikest tagaajamist peidab Schofield ennast majja, kus ta kohtab prantslannat. Annetanud osa oma toiduvarudest, mõistab Schofield, kui vähe aega on järel ja asub jälle liikvele. Sakslaste eest põgenedes hüppab ta jõkke, mis kannab ta metsa.

Metsas kohtab ta jalaväelasi, kes on osa Devoni 2. jalaväepataljonist ning kes alles valmistuvad eesolevaks rünnakuks. Saades infot, et esimesed mehed on kohe rünnakule minemas, ruttab ta eesolevatesse kaevikutesse, otsides teed kolonel Mackenzieni, kellele ta peab sõnumi edastama. Esimene pealetungilaine on algamas ja Schofield ronib kaevikust välja, et kiiremini oma sihtpunkti jõuda. Mõni minut peale rünnaku algust annab Schofield viimaks sõnumi üle ja kolonel Mackenzie käsib mõnese pettumusega oma mehed tagasi kutsuda. Hiljem otsib Schofield üles leitnant Joseph Blake'i, kellele ta venna surmast uudise edastab.

Osades[muuda | muuda lähteteksti]

Auhinnad[muuda | muuda lähteteksti]

"1917" nomineeriti 2020. aastal 10 Oscarile, millest pälviti 3: parim filmikunst, parimad eriefektid ja parim helimiksimine.[2] Samuti pälvis film kaks Kuldgloobust: parim draamafilm ja parim režissööritöö.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1917 – Box Office Mojo boxofficemojo.com. Vaadatud 12.01.2023
  2. 2,0 2,1 1917 (2019) – Awards. imdb.com. Vaadatud 11.01.2023

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]