Żywieci piirkond

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Asukoht
Kaart

Żywieci piirkond (poola keeles Żywiecczyzna, Ziemia Żywiecka) on ajalooline piirkond ja etnograafiline piirkond Poola lõunaosas Sileesia vojevoodkonna lõunaosas, Väike-Poola ajalooline osa.

Ta hõlmab Żywieci nõo ja osa Beskiididest. Tema piirid kulgevad Przełęcz Wilkowickast üle Väike-Beskiidide Soła jõe mõlemal kaldal läbi Sucha Beskidzka ümbruse sinna, kus Väike-Beskiidid Peweli-Ślemieńi aheliku kaudu ühinevad Jałowieci mäe poolt Babia Góra massiivi juures Żywieci Beskiididega. Edasi kulgeb piir lõunas piki riigipiiri ja piki Żywieci Beskiidide mägesid kuni Przełęcz Koniakowskani. Lääne poolt kulgeb piir piki Sileesia Beskiide (Barania Góra, Magurka Wiślańska, Zielony Kopiec, Malinowska Skała, Przełęcz Salmopolska, Przełęcz Karkoszczonka) ning edasi Szczyrkist läbi Żywieci nõo lääneosa Brama Wilkowickani.

Kultuur[muuda | muuda lähteteksti]

Żywieci piirkonnas elavad Żywieci mägilased, kellel on oma murre. Iseloomulik puitarhitektuur on säilinud mõnes külas; tüüpiline väikelinnaarhitektuur hävis Teise maailmasõja ajal.

Puitarhitektuuri mälestiste seas on kirikud Lachowices (Lachowice Pühade Apostlite Peetruse ja Pauluse kirik), Gilowices, Cięcinas ja Łodygowice, külakellatornikesed Sólis, Rycerkas, Żabnicas, Siennas, Leśnas, Zarzeczes, Międzybrodzie Żywieckies ja mujal, Stara Chałupa Milówkas, kõrts Jeleśnias, samuti sellised reliktid nagu karjaseonnid mägiaasadel ja väludel.

Żywieci piirkonna külad[muuda | muuda lähteteksti]

Piirkonna ajalugu ulatub keskaega. Juba 15. sajandil olid olemas sellised külad nagu Milówka, Radziechowy, Wieprz, Cięcina, Lipowa, Pietrzykowice, Łękawica, linna vahetus läheduses asetsev Łodygowice ning Stary Żywiec, Zabłocie i Sporysz, mis on saanud Żywieci linna osadeks.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]