Şalāḩ ad-Dīni kubernerkond

Allikas: Vikipeedia
Şalāḩ ad-Dīni kubernerkond

araabia محافظة صلاح الدين

Pindala: 26 175 km²
Elanikke: 1 337 786 (2009)[1] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 51,1 in/km²
Keskus: Tikrīt

Şalāḩ ad-Dīni kubernerkond on 1. järgu haldusüksus (kubernerkond) Põhja-Iraagis. Seda läbib üks Iraagi kahest suurimast jõest Tigris. Şalāḩ ad-Dīni kubernerkonna keskus on selle suuruselt teine linn Tikrīt, kus elas 2003. aastal 180 000 inimest. Kubernerkonna suurimas linnas Sāmarrā’s oli 2003. aastal ÜRO hinnangul 348 700 elanikku.

Şalāḩ ad-Dīni kubernerkonna ala kuulus 1976. aastani Baghdadi kubernerkonda. Uus kubernerkond sai nime kurdi päritolu Şalāḩ ad-Dīni ehk Saladini järgi, kes 12. sajandil rajas Aijubiidide dünastia, valitses sultanina Egiptust ja Süüriat ning lõi Euroopa ristisõdijaid Hattini lahingus (tänapäeva Iisraeli aladel).

Sāmarrā’ Suur Mošee koos spiraalminaretiga on üks tuntumaid vaatamisväärsusi Şalāḩ ad-Dīni kubernerkonnas

Kubernerkond on üks Iraagi vanima püsiasustusega piirkondi, kus on rikkalikult ajaloo- ja kultuurimälestisi ning arheoloogilisi leiupaiku. UNESCO maailmapärandi nimekirja on kantud Sāmarrā’ linn (2007) ja Assüüria muistne pealinn Assur (2003). Şalāḩ ad-Dīni kubernerkonda, Tikrīti lähistele jääb ka Iraagi endise diktaatori Saddam Husseini sünnilinn Al-Awja.

Kubernerkond on saanud ulatuslikult kannatada Iraagi sõjas, sellele järgnenud Iraagi kodusõjas ning sõjategevuses ISISega, mis on vallutanud erinevaid osi kubernerkonnast, sealhulgas Tikrīti ja Sāmarrā’ linnad lühemaks ajaks 2015. aastal. 2011. aastal kuulutas kubernerkond end ühepoolselt poolautonoomseks.

Haldusjaotus[muuda | muuda lähteteksti]

Şalāḩ ad-Dīni ringkonnad

Şalāḩ ad-Dīni kubernerkond jaguneb kaheksaks ringkonnaks:

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]