Şalāḩ ad-Dīni kubernerkond

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Iraagi haldusüksusest; Egiptuse sultani kohta vaata artiklit Saladin

Şalāḩ ad-Dīni kubernerkond

araabia محافظة صلاح الدين

Pindala: 26 175 km²
Elanikke: 1 337 786 (2009)[1] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 51,1 in/km²
Keskus: Tikrīt
Sāmarrā' Suur Mošee koos spiraalminaretiga on üks tuntumaid vaatamisväärsusi Şalāḩ ad-Dīni kubernerkonnas.

Şalāḩ ad-Dīn on 1. järgu haldusüksus (kubernerkond) Põhja-Iraagis. Seda läbib üks Iraagi kahest suurimast jõest Tigris. Şalāḩ ad-Dīni kubernerkonna keskus on selle suuruselt teine linn Tikrīt, kus elas 2003. aastal 180 000 inimest. Kubernerkonna suurimas linnas Sāmarrā's oli 2003. aastal ÜRO hinnangul 348 700 elanikku.

Şalāḩ ad-Dīni kubernerkonna ala kuulus 1976. aastani Baghdadi kubernerkonda. Uus kubernerkond sai nime kurdi päritolu Şalāḩ ad-Dīni ehk Saladini järgi, kes 12. sajandil rajas Aijubiidide dünastia, valitses sultanina Egiptust ja Süüriat ning lõi Euroopa ristisõdijaid Hattini lahingus (tänapäeva Iisraeli aladel).

Kubernerkond on üks Iraagi vanima püsiasustusega piirkondi, kus on rikkalikult ajaloo- ja kultuurimälestisi ning arheoloogilisi leiupaiku. UNESCO maailmapärandi nimekirja on kantud Sāmarrā' linn (2007) ja Assüüria muistne pealinn Assur (2003). Şalāḩ ad-Dīni kubernerkonda, Tikrīti lähistele jääb ka Iraagi endise diktaatori Saddam Husseini sünnilinn Al-Awja.

Kubernerkond on saanud ulatuslikult kannatada Iraagi sõjas, sellele järgnenud Iraagi kodusõjas ning sõjategevuses ISISega, mis on vallutanud erinevaid osi kubernerkonnast, sealhulgas Tikrīti ja Sāmarrā' linnad lühemaks ajaks 2015. aastal. 2011. aastal kuulutas kubernerkond end ühepoolselt poolautonoomseks.

Haldusjaotus[muuda | muuda lähteteksti]

Şalāḩ ad-Dīni piirkonnad

Şalāḩ ad-Dīni kubernerkond jaguneb 8 piirkonnaks:

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]