Śramaṇa

Allikas: Vikipeedia
Džaina erak

Šramana (sanskriti: श्रमण śramaṇa; pali: समण samaṇa; tamili: samanam) vaste on erak.[1]

Šramana tähendab "inimest, kes teeb tööd, näeb vaeva või pingutab (mingil eesmärgi nimel)" [2][3] või "otsija, kokkuhoidlik askeet".[4]

Vanaindias viitas šramana mõiste mitmele vaimulike (braahmanite) vastasele askeetlikule liikumisele, mis eraldusid veda aegsest elukorraldusest ja usundist. Šramana traditsioon hõlmas lokaajata, adžiivika, adžnaana, džainismi ja budismi. Šramanate rajatud mõttekunsti ühisnimetja on nāstika.

Etümoloogia ja päritolu[muuda | muuda lähteteksti]

Sõna śramaṇa üks varasemaid kirjalik kasutusalasid on umbes 7. sajandil e.m.a koostatud Bṛhadāraṇyaka-upaniṣad´i salmis 4.3.22.[5] Loobumise ja erakutaolise elustiili kontseptsiooni leidub vedalikus kirjanduses selliste terminitega seoses nagu yati, rishi ja śramaṇa.[6]

Arvatakse, et sõna śramaṇa tuleneb verbitüvest śram, mis tähendab "pingutama, vaeva nägema või rassima".[4] Šramana liikumine oli vastu brahminismile ja kastisüsteemile ning otsis päästmist taassündide tsüklist (mokṣa). Osa šramana traditsioonidest säilitas oma eristuva hinduismi enesetaju, lükates tagasi vedade teadmuse olulisuse, samas kui osa šramana traditsioonist sai hinduismi osaks, kui üks etapp ashrama dharmas. Rändajate ja erakute ajaloo algus vanaindias on osaliselt jälgimatu.

Allikad[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Richard Stoneman (2021). Apolloonios Tyanast ja hellenistlik Taxila. – Akadeemia, nr 9, 2021. Lk 1674.{{raamatuviide}}: CS1 hooldus: koht sisaldab numbrit (link)
  2. Dhirasekera, Jotiya. Buddhist monastic discipline. Buddhist Cultural Centre, 2007.
  3. Shults, Brett. "A Note on Śramaṇa in Vedic Texts." Journal of the Oxford Centre for Buddhist Studies 10 (2016).
  4. 4,0 4,1 Monier Monier-Williams, श्रमण śramaṇa, Sanskrit-English Dictionary, Oxford University Press, p. 1096
  5. Max Muller, Brihadaranyaka Upanishad 4.3.22 Oxford University Press, p. 169
  6. École pratique des hautes études (France); Section des sciences économiques et sociales, University of Oxford; Institute of Social Anthropology; Institute of Economic Growth (India); Research Centre on Social and Economic Development in Asia (1981). Contributions to Indian sociology, Volume 15. Mouton. Lk 276.