Õõnespaneel

Allikas: Vikipeedia

Õõnespaneel on eelpingestatud betoonelement [1] mida kasutatakse põrandateks, lagedes ning mõnel juhul ka seinteks.[2] [3] Eelpingestatud õõnespaneeli plussiks on tema vähene kaal, kaalu vähendamiseks on paneelidel sees pikisuunalised ümara kujuga õõnsused. Normaallaius on 1200 mm, pikkus oleneb tellija vajadusest. Materjaliks on betoon tugevusega on vähemalt C50/60 ning pingearmatuur trossid.

Õõnespaneel ladustamisel

Tootmine[muuda | muuda lähteteksti]

Eelpingestatud õõnespaneele valmistatakse eelpinge liinil (TAM liin). Valmistamiseks kasutatakse spetsiaalset seadet, mis liigub piki rada ja teeb ~120 m pikkuse paneeli jäigast segust (ekstruudertehnoloogia). Pärast betooni pingetugevuse saavutamist lõigatakse element vajaliku pikkusega paneeliks. Betoon tihendatakse vibra- ja nihkeltihendustehnika abil. Paneeli armeering on ainult pikisuunas ning trosside pinge ei tohi ületada 1100 MPa. Võimalik on ka toota altsoojustatud õõnespaneele, selleks kasutatakse soojustusmaterjalina vahtpolüstüreeni, konsoolpaneele ning kitsamaks või kaldu lõigatud otsaga paneele (minimaalne 30°). [4] Paneeli otsadesse tehakse alapinda vee-eraldusavad, mille kaudu eemaldub ehituse ajal õõnsustesse kogunev vesi.

Ladustamine, transport ja montaaž[muuda | muuda lähteteksti]

Paneele tuleb ladustada ja transportida horisontaalasendis, sorteerituna tüüpide järgi, paneelide vahele tuleb asetada prussid kohakuti (otsadest ~300 mm). Paneeli alumist osa ei tohi keerata ülespoole. Paneelide tõstmiseks kasutatakse traaverseid, haaratsite kaugus on paneeli otstest sama kaugel kui vaheprussi kaugus paneelide ladustamisel. Montaažil asetatakse paneel tsementmördist tasandikule või sarnasele materjalile, mis fikseerib toe asukoha ja parandab toetustingimusi. Tugipadja paksus müüritise puhul on 10–20 mm, monteeritavate elementide puhul 10 mm.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Precast concrete".
  2. "precast concrete construction". Originaali arhiivikoopia seisuga 20. mai 2021. Vaadatud 13. juunil 2021.
  3. "Eelpingestatud betoon".[alaline kõdulink]
  4. "Betoon- ja raudbetoontooted".