Windows 3.1x

Allikas: Vikipeedia

Windows 3.1x on Microsofti poolt loodud seeria 16-bitiseid operatsioonisüsteeme personaal arvutitel kasutamiseks. Seeria sai alguse 1992 aasta märtsis Windows 3.1-ga[1], mis oli Windows 3.0 edasiarendus ja lõppes 1994, kui see asendati Windows 95-ga.

Väljaanded[muuda | redigeeri lähteteksti]

Algversioon[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows 3.1 (koodnimega Janus), mis lasti välja 6 aprill 1992, sisaldas TrueType fondi süsteemi[2], mis võimaldas Windowsil esmakordselt korralikult dokumente elektronkirjastada[3]. Sarnane funktsioon oli olemas ka Windows 3.0 programmi Adobe Type Manager abil. Windows 3.1 oli tagurpidi ühilduv vanemate Windowsi versioonidega ning olid olemas programmid File Manager ja Program Manager. Teisteks märkimisväärseteks uuendusteks olid 32-bitine kettapöördus, OLE tehnoloogia, hiirejälg ja Minesweeper mäng. Windows 3.1 Multimeedi versiooniga (koodnimi Bombay) sai mängida video faile. See versioon oli suunatud uutele multi-meedia arvutitele ja sisaldas heli ja video ühendamist CD-ROM toega.

Versioonid eriliste kirjatüüpidega[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kesk- ja Ida-Euroopas lasti välja eriversioon nimega Windows 3.1 for Central and Eastern Europe, mis lubas kirillitsa kasutamist ja toetas Ida-Euroopas kasutatavaid diakriitilisi sümboleid. Sarnaselt lasi Microsoft välja Windows 3.1J, mis toetas Jaapani keelt ja müüs oma esimesel turu aastal 1,46 millionit koopiat.

Windows 3.11[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows 3.11 oli Windows 3.0 tasuta värskendus, mis lasti välja 31 detsember 1993[4]. See sisaldas palju väiksemaid veaparandusi ja kuna tegemist ei olnud Windows’i iseseisva versiooniga hakatigi hiljem taolisi värskendusi nimetama lihtsalt remondipakettideks.

Windows ärikasutajaile[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows for Workgroups oli Windows 3.1 laiendus, mis lubas kasutajatel jagada oma ressursse ja võimaldas rühmatööd kohtvõrgus.

Windows for Workgroups 3.1[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows for Workgroups 3.1 (koodnimega Winball, hiljem Sparta) lasti välja 1992 aasta oktoobris[5], mille põhitunnuseks oli kohaliku võrgustiku tugi. Selles versioonis oli SMB failide jagamise tugi NetBIOS protokolli abil, sisaldas kaardimängu Hearts ja VSHARE.386-te.

Windows for Workgroups 3.11[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows for Workgroups 3.11 (koodnimega Snowball) tuli välja 11 august 1993. See toetas 32-bitist faili kasutamist, täielikku 32-bitise võrgustiku ümber suunamist ja VCACHE.386 vahemälu. 1994 aasta augustis lasi Microsoft välja lisatarkvara paki (koodnimi Wolverine), mis pakkus Windows for Workgroups 3.11-le TCP/IP tuge. Wolverine oli 32-bitine pinu, mis andis sellele suurema töövõime kui enamikule Windowsi olemas olevatele kolmanda osapoole TCP/IP pinudele. Miinusena töötas Wolverine ainult Workgroups 3.11 versiooniga ning puudus sissehelistamise tugi.

Lisatarkvara[muuda | redigeeri lähteteksti]

Video Windowsile[muuda | redigeeri lähteteksti]

Video Windowsile tutvustati esmakordselt 1992 aasta novembris vastusena Apple'i QuickTime tehnoloogiale, mis lisas Macintoshile digitaalse video võimaluse. Umbes 200 dollariline tarkvara[6] sisaldas monteerimis ja kodeerimis programme. Kättesaadavaks tehti ka ainult videode vaatamiseks mõeldud versioon. Tehnoloogia tutvustas faili formaati AVI, mis oli mõeldud digitaalse video salvestamiseks ja kasutajaliidest, mis lubas tarkvara arendajatel lisada oma programmidele võimaluse mängida digitaalset videot. Viimasena sisaldas see tarkvara komplekti videode ette mängimiseks ja manipuleerimiseks.

"Pastaka" Windows[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows for Pen Computing(ingl. k. Windows pastakaga arvutamiseks) oli seeria Microsofti poolt toodetud lisatarkvara eri Windowsi versioonidele kesk 90-datel. See loodi vastusena Go Corporationi PenPoint OS-ile[7], kuid muutus kasutuks, kui 2002 välja tuli Windowsi tahvelarvuti tugi Windows XP Tablet PC Edition.

Rakendused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows 3.1x introduced new possibilities for applications, especially multimedia applications. During this era, Microsoft developed a new range of software that was implemented on this operating environment, called Microsoft Home, Microsoft Bob being one of the programs. Windows 3.1x tutvustas uusi võimalusi rakenduste loomiseks, eriti multimeedia rakenduste. Selle aja jooksul lõi Microsoft uues ulatuses takvara, näiteks Microsoft Home ja Microsoft BoB.

Program Manager[muuda | redigeeri lähteteksti]

Program Manager oli olemas kõigis Windowsi versioonides alatest 3.0-st kuni Windows XP SP1-ni. Windows XP SP2-s oli kaasas mitte kasutatav ikooni kogu nimega progman.exe, ning Vistas eemaldati fail täielikult. Kui programm SP2-s või uuemas tööle panna ei pasita see töötavat, aga kui luua Windows 3.1 jaoks .grp fail, siis sisaldab see fail Start Menüü kausta.

Internet Explorer[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows 3.1 toega olid Internet Exploreri versioonid 2.0-st kuni esimese 5.0 versioonini.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

http://www.michaelv.org/

http://www.digi.ee/arhiiv/ajakiri-digi-03-2011

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Windows 3.1
  2. TrueType
  3. DTP
  4. Windows 3.11
  5. Workgroups 3.1
  6. Future Publishing (May 1993). PC Plus, 61. 
  7. "Pastaka" ajalugu