Vikipeedia:Tõlketalgud 2016

Allikas: Vikipeedia
Tõlketalgud 2016

2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017

Eestikeelses Vikipeedias algasid 21. veebruaril 2016 kuuendat aastat järjest tõlketalgud. Talgud korraldasid Euroopa Komisjoni esindus Eestis, MTÜ Wikimedia Eesti ja Tallinna Ülikooli Kirjastus ning need kestsid kaks kuud – kuni 21. aprillini. Talgute käigus tõlgiti artikleid, mis on võõrkeelsetes vikipeediates juba olemas ning sobivad kasutamiseks kesk- või kõrgkoolide õppematerjalina või on lihtsalt üldhariva sisuga.

Peaauhinnaks paneb Euroopa Komisjoni esindus Eestis välja 1000-eurose reisitšeki sõiduks vabalt valitud sihtkohta. Lisaks kingitakse tublimatele talgulistele raamatupoe kinkekaarte ja teaduskirjandust.

Talgute eesmärgid[muuda lähteteksti]

Tõlketalgute peamised eesmärgid on:

  • suurendada vabalt kättesaadava asjatundliku ja usaldusväärse info hulka eesti keeles;
  • täiendada ja täiustada koolide ja ülikoolide õppetöös kasutatavat ning üldharivat materjali eestikeelses Vikipeedias;
  • saada eestikeelsele Vikipeediale uusi kaastöötajaid ja toimetajaid;
  • väärtustada tarbetekstide tõlkijate tööd.

Tõlkimine Vikipeedias[muuda lähteteksti]

Vikipeedia tegijate töö on kõige üldisemas mõttes tõlketöö, mille eesmärk on luua eestikeelne võrguentsüklopeedia, mis võtab kokku kogu maailma teadmised kõigist maailma keeltest.

Nagu tarbetekstide tõlkijad üldse, püüavad Vikipeedia tõlkijad luua sihtteksti, mis täidab oma otstarvet parimal viisil. See tähendab, et sihttekst peab küll täitma sama ülesannet nagu lähtetekst oma keeleruumis, kuid tõlkija ei pea piirduma ainult lähteteksti sisu range üle kandmisega eesti keelde, vaid võtab eesmärgiks selle, et eestikeelse Vikipeedia artiklid oleksid parimad, mis Vikipeedias üldse saada on. Teistes keeltes koostatud artiklite sisu ületoomine (tõlkimine kitsamas mõttes) teenib seda püüdlust.

Üksikasjalikumad soovitused ja juhised Vikipeedia tõlkijale on kirjas tõlketalgute juhendis. Selleks et aru saada, kuidas Vikipeedia artikleid kirjutatakse ja omavahel suheldakse, soovitame vaadata õppekäiku.

Mida oodati tublilt talguliselt[muuda lähteteksti]

Talgud toimusid 21. veebruarist 21. aprillini 2016. Talgutega võis liituda igal ajal selle perioodi jooksul. Osaleda said kõik Vikipeedia registreeritud kasutajad peale žürii liikmete. Vikipeedia kasutajaks registreerumiseks tuleb kasutada Vikipeedia lehekülje ülaosas leiduvat nuppu "Logi sisse / registreeru kasutajaks" või seda lehekülge. Kasutajanimi jätab talgulise anonüümseks, kui ta oma nime ise ei avalda. Auhinna vastuvõtmiseks tuleb oma nimi žüriile teatavaks teha.

Talgutel osalejatel paluti lisada oma kasutajanimi ja lähtetekstide pealkirjad lehele Vikipeedia:Tõlketalgutest osavõtjad ja tõlgitavad artiklid 2016.

Oluline on igasugune tegevus, mis on seotud Vikipeedia artiklite paremaks muutmisega teiste vikipeediate artiklitele toetudes. Tublilt talguliselt oodati, et ta:

  • annaks lähteteksti sisu otstarbekuse piires õigesti edasi;
  • jälgiks teiste tehtud parandusi oma tõlgetele ja püüaks neist õppida või vaidlustaks need;
  • vajaduse korral küsiks teistelt Vikipeedia tegijatelt nõu;
  • parandaks ja kommenteeriks võimaluste piires teiste võistlejate tööd;
  • püüaks saavutada, et eestikeelse Vikipeedia artiklid oleksid sidusad, hästi ja arusaadavalt sõnastatud, põhjalikud ja ülevaatlikud, ning püüaks tagada nende tõesust viidetega usaldusväärsetele allikatele;
  • kirjutaks laitmatus eesti keeles.

Töö artiklite kallal toimus Vikipeedia põhimõtete ja reeglite alusel kasutajate koostöös.

Tõlketalgute raames korraldati tõlketalgutest osavõtjatele ka avalik õppus, mis toimus teisipäeval, 1. märtsil kell 17 Tallinnas Euroopa Liidu Majas aadressil Rävala 4 (sissepääs Laikmaa tänavalt). Võimaluse korral võis kaasa võtta sülearvuti.

Tartus oli võimalik praktilist õpetust saada 22.–26. veebruaril, võttes ühendust Teele Vaalmaga (teele ätt wikimedia.ee).

Tõlketalgute žüriisse kuuluvad Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi filosoofia lektor Andres Luure, Tallinna Ülikooli Kirjastuse peatoimetaja Rebekka Lotman, Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi kirjaliku tõlke lektor Marju Taukar, Tartu Ülikooli inglise filoloogia ja kirjaliku tõlke lektor Ilmar Anvelt, staažikas toimetaja Valli Voor, Euroopa Komisjoni Eesti esinduse keelenõustaja Jana Laurend, Euroopa Komisjoni tõlkija Rita Niineste, MTÜ Wikimedia Eesti juhatuse liige Teele Vaalma.

Kuidas küsimusi esitada[muuda lähteteksti]

Küsimusi saab esitada käesoleva lehekülje arutelulehel.

Talgute lõpetamine[muuda lähteteksti]

Tõlketalgute ametlik lõpetamine toimus 9. juunil kell 17 Euroopa Liidu Majas Tallinnas, aadressil Rävala 4. Koosviibimisel anti tublimatele tõlkijatele üle auhinnad ning talgulised said kohtuda teiste tõlkijate ja žürii liikmetega.

Auhinnad jagunesid järgmiselt:

Peaauhind, 1000-eurone reisitšekk sõiduks vabalt valitud sihtkohta: kasutaja Epp.

MTÜ Wikimedia Eesti auhind kaastöölistele, kes pole varem Vikipeediasse artikleid kirjutanud: kasutaja Cassini120.

Kõrvalauhinnad:

100 euro eest raamatupoe kinkekaarte: kasutaja Sacerdos79.

50 euro eest raamatupoe kinkekaarte: kasutajad (tähestiku järjekorras) Melilac, Nefjool ja Njosnavelin.

25 euro eest raamatupoe kinkekaarte: kasutajad (tähestiku järjekorras) Astromaailm, Cassini120, Dürnstein, Idaeurooplane, Isabella Õhtune, Krr005, Kuuskinen ja Maareti.

Ära märgiti: kasutajad (tähestiku järjekorras) 03jansa, Ahsoous, Athanasius Soter, Daniel Charms, KSiimson, liina.ulm, Pudisaatan, Snuupo ja Yx teine.

Kõik auhinna pälvinud ja ära märgitud talgulised said TLÜ kirjastuselt kingiks raamatu.

Auhinnasaajatel, kes talgute lõpetamisel kohal viibida ei saanud, palume alates 13. juunist ühendust võtta Jana Laurendiga (vt kontaktandmed allpool), et kokku leppida auhinna kättesaamise koht ja aeg.

Korraldajate kontaktandmed[muuda lähteteksti]

Kontakt Euroopa Komisjoni Eesti esinduses: Jana Laurend, tel. 626 44 09 või e-post: jana.laurend ätt ec punkt europa punkt eu.

Kesk- ja Ida-Euroopa kevad[muuda lähteteksti]

Tõlketalgute võistlusperiood ühtib osaliselt teise artiklivõistluse, Wikimedia CEE Spring, toimumise ajaga ning sel perioodil (21. märts kuni 21. aprill) loodud või täiendatud Kesk- ja Ida-Euroopa piirkonna kohta käivate tõlkeartiklitega on võimalik osaleda mõlemal võistlusel (artiklid tuleb kirja panna mõlema võistluse registreerimislehtedele).