Usk

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib usust kui kindlusest, usaldusest või uskumusest; sõna teiste tähenduste kohta vaata artikleid Religioon, Usund ja Uskkond; linna kohta vaata artiklit Usk (linn), jõe kohta artiklit Uski jõgi

Usk on julge kindelolek, usaldus või uskumus.

Religioon[muuda | redigeeri lähteteksti]

Religiooni kontekstis on sõnal "usk" mitu tähendust. Piiblis tähendab see ustavust Jumalale. Kristluses on usu sisu fikseeritud usutunnistuses.

Usk tähendab selle uskumist, mis läheb kaugemale empiirilise maailma tõenditest.

Tanahi ja judaismi alus on usk ainujumalasse (monoteism).

Uue Testamendi usukäsitlus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Uues Testamendis sõnale "usk" vastav kreeka sõna πίστις (pistis) tähendab algselt kindlust, usaldust või kindlat veendumust.

Uue Testamendi järgi on usk usaldus Jumala ilmutuse vastu, eriti lootus Jumala tõotustele, mis ta Pühakirjas on andnud. Uue Testamendi autorid eeldavad, et nende arusaam usust põhineb Vanal Testamendil.

Johannese usukäsitlus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Peale selle võrdsustab Uus Testament usku Jumalasse usuga Jeesusesse. Seda rõhutab eriti Johannese evangeelium, kus Jeesus ütleb: Isa ei mõista kellegi üle kohut, vaid on andnud kohtumõistmise täiesti Poja kätte, et kõik austaksid Poega, nõnda nagu nad austavad Isa. Kes ei austa Poega, see ei austa ka Isa, kes on tema läkitanud. (5:22, 23). Küsimuse peale "Mida me peame ette võtma, et teha Jumala tegusid?" vastab Jeesus Johannese evangeeliumis: "See ongi Jumala tegu, et te usute temasse, kelle ta on läkitanud." (6:28,29)

Pauluse usukäsitlus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rääkides usu tähtsusest seoses lepinguga, mis Jumalaga on sõlmitud, ütleb Kiri heebrealastele: Usk on loodetava tõelisus, nähtamatute asjade tõendus. (11:1) Sõna πίστις, mis siin on tõlgitud kui "usk", on tavaline antiikaegsetel papüürusele kirjutatud äridokumentidel. Seal peetakse selle sõnaga silmas, et vahetatakse tagatised, mis tagavad, et lepingus kirjeldatav omand antakse üle. Edasi illustreerib Kiri heebrealastele (11:6) usu tähendust ja praktilist tähtsust: Aga ilma usuta on võimatu olla Jumalale meelepärane, sest kes tuleb Jumala juurde, peab uskuma, et tema on olemas ja et ta annab palga neile, kes teda otsivad.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välisviited[muuda | redigeeri lähteteksti]