Rütm ja bluus

Allikas: Vikipeedia

Rütm ja bluus (Rhythm and blues, lühendatult RnB, R&B) on popmuusika žanr, mis on välja kujunenud 1940. aastatel USA-s džässist, bluusist ja gospelist. Algselt esitasid seda afroameeriklased. Rhythm and blues'ist on välja arenenud rock'n'roll, soul, funk ja reggae.

Rhythm and blues', mille nimetamiseks kasutatakse sageli lühendit R&B, on 1940ndail aastail alguse saanud afroameerika popmuusika žanr. Seda terminit hakkasid kasutama kõigepealt plaadifirmad omaaegse "urbanistliku", jazzile baseeruva rütmimuusika kohta, mille sihtgrupiks olid USA linnades elavad afroameeriklased. See termin on kandnud oma olemasolu ajal ka mitmeid erinevaid tähendusvarjundeid - 1950ndate alguses ühendati rhythm and blues'i sageli bluesiplaatidega. 1950-ndatest edasi - olles oma panuse andnud rock'n roll'i arengule -hakati terminit R&B kasutama muusika kohta, mis arenes välja ning samal ajal ka sisaldas endas electric blues'i, gospelit ja souli. 1970-ndail kasutati rhythm and blues'i soulmuusika ja funkmuusika varjunimena. 1980-ndail arenes välja R&B uus stiil, mida on hakatud kutsuma kaasaegseks R&B-ks.

Etümoloogia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Muusikaajakirja Billboardi ajakirjanik Jerry Wexler kommenteeris 1948 aastal "rhytm & blues'i" kui USA muusikatööstuse poolt loodud müügiartikli nimetust. See asendas termini "race music" (rassimuusika), mis oli algselt kasutusele võetud küll mustade poolt, kuid peale II Maailmasõda hakkas omandama solvavat varjundit. Kirjanik ja muusikaprodutsent Robert Palmer defineeris rhythm and blues'i kui Ameerika mustanahaliste poolt mustanahaliste jaoks tehtavat muusikat. Rhythm and blues'i ansamblid koosnesid sageli vokaalsolistist, klaverist, ühest või kahest kitarrist, basskitarrist/ kontrabassist, trummidest ja saksofonist. Ansambliseadeid lihviti perfektsuseni, sageli kasutati ka taustvokaliste. Suhteliselt lihtsad korduvad partiid tekitasid rütmiliselt aktiivseid, sageli hüpnootilisi helitekstuure. Pillimehed olid tihti riietatud ühesugustesse ülikondadesse/ mundritesse. Laulude tekstid olid sageli fatalistliku sisuga ning kogu see muusika tundus olevat kui midagi vältimatut.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Eelkäijad[muuda | redigeeri lähteteksti]

1930- aastatel alanud USA afroameeriklaste migratsioon suurlinnadesse Chicagosse, Detroiti, New Yorki, Los Angelesesse ja mujale tekitas uue turu jazzile, bluesile ja muudele nendega seotud muusikastiilidele, mida sageli esitasid professionaalsed muusikud nii üksi kui ansamblites. Rhythm & bluesi eelkäijad tulid jazzist ja bluesist, mis hakkasid kattuma tänu sellistele muusikutele nagu Leroy Carr, Cab Calloway, Count Basie ja T-Bone Walker. Sel ajal toimus ka elektrikitarri kui sooloinstrumendi laiem kasutuselevõtt, populaarsed olid ka klaver ja saksofon.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]