Ministeerium

Allikas: Vikipeedia

Ministeerium on mingi ala avalikku haldust juhtiv riigivalitsemise keskorgan, mis moodustab osa riigi täitevvõimust. Tavaliselt juhib ministeeriumi minister, ehkki suurema ministeeriumide arvuga riikides võib seda teha ka vanemametnik.

Üldjuhul alluvad ministeeriumid neid juhtivate ministrite kaudu valitsuskabinetile ning peaministrile, presidendile või kantslerile.

Ministeeriumite liigitus varieerub riigiti suurel määral. Levinumad on välisministeerium, kaitseministeerium, rahandusministeerium ja tervishoiuministeerium.

Eestis on ministeeriumi poliitiline juht tavapäraselt minister (ehkki minister võib tegutseda ka iseseisva ministeeriumita, nn portfellita ministrina) ning administratiivne juht kantsler.

Ministeeriumitega samu funktsioone täitvaid riigiasutusi nimetatakse maailmas ja on nimetatud ajaloos mitmeti. Suurbritannias nimetatakse otsesõnu "ministeeriumiteks" vaid kaitse- ja justiitsministeeriumi (vastavalt Ministry of Defence ja Ministry of Justice), teised analoogsed valitsusasutused kannavad nime Department ('osakond'). Kanadas kasutavad kümme provintsivalitsust nimetust "ministeerium", kuus ülejäänut ja keskvalitsus nimetavad oma asutusi aga Department või Agency ('agentuur'). Hongkongis nimetatakse Eesti ministeeriumitele vastavaid asutusi Bureau ('büroo'), Mehhikos aga Secretaría ('sekretariaat'). Euroopa Liidus kannavad need nime peadirektoraat. Nõukogude Liidus juhtisid valitsusliikmed 1946. aastani rahvakomissariaate.

Kirjanduses ja filmides esineb ka mitmesuguseid fiktiivseid ministeeriume, nagu näiteks võlukunsti ministeerium Harry Potteri raamatuseerias, tobedate kõnnakute ministeerium ühes Monty Pythoni sketšis ning George Orwelli antiutoopias "1984" tõeministeerium, külluse ministeerium, armastuse ministeerium ja rahuministeerium.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]