Leptonlaeng

Allikas: Vikipeedia

Leptonlaeng (nimetatud ka leptonarv) on ühine mõiste elementaarosakesi leptoneid iseloomustavatele kvantarvude komplektile. Eksisteerib kolm erinevat leptonlaengu liiki:

Üldine kirjeldus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Süsteemi leptonarv (L) on defineeritud kui süsteemis olevate leptonite arv miinus antileptonite arv. See tähendab, et leptonlaeng on additiivne kvantarv. Igal leptonil on leptonarv 1 ja antileptonil vastavalt -1.

Igal leptonpaaril on oma leptonlaengu liik.

Leptonlaengu jäävus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Leptonlaeng (ja ka leptonlaengu liik) ja jääv kõikides vastasmõjudes. See tähendab, et kõikides protsessides peab protsessi sisenevate ja protsessist väljuvate leptonarv ja leptonite liikide arvud olema samad.

Siiski eksisteerib olukordi, kus leptonliik ei ole jääv (neutriinovõnkumised).

Kui neutriinode seisumass oleks 0, siis peaks vastavalt stardardmudelile leptonlaengu liik olema jääv. Kuna vaatlus- ja katsetulemuses kinnitavad, et teatud olukordades ei ole neutriinode leptonlaengu liik jääv (näiteks müüon-neutriino võib muutuda elektron-neutriinoks), siis järelikult peab neutriinodel olema mass.

Samuti ei ole chirali anomaalia (see toimub osakeste "lekkimisel" ühest vaakumist teise tänu tunnelefektile) puhul jääv leptonarv. Siiski arvatakse, et kvantarv B-L (barüonide arv miinus leptonite arv) on jääv.