Kurt Cobain

Allikas: Vikipeedia
Kurt Cobain
1992.aastal
1992.aastal
Info
Sünninimi Kurt Donald Cobain
Sündinud 20. veebruar 1967
Aberdeen, Washington
Surnud 5. aprill 1994 (27-aastaselt)
Seattle
Stiil(id) Alternative rock, grunge
Plaadifirma(d) Sub Pop, DGC, Geffen
Seotud artistid Nirvana, Fecal Matter

Kurt Donald Cobain (20. veebruar 1967 Aberdeen, Washingtoni osariik, USA – u 5. aprill 1994) oli Ameerika Ühendriikide laulja, laulukirjutaja ja kitarrist ning ansambli Nirvana liige.

Kurt Cobain

Lapsepõlv[muuda | redigeeri lähteteksti]

Juba varases eas märgati tema joonistamisannet. Enne vanemate lahutust kirjutas ta seinale,,Vihkan ema, vihkan isa, isa vihkab ema, ema vihkab isa, see teeb lihtsalt kurvaks. Tal oli häbi koolikaaslaste ees, kellel olid pealtnäha täiuslik perekond. Pidev kolimine tähendas ka koolivahetust, mis raskendas suhete loomist. Ta tõmbus endasse, koolikaaslesed ei mõistnud tema huvi muusika ja kunsti vastu. Sportlastest klassikaaslased pidasid teda naiselikuks eelkõige kasvu ja tema loomingulisuse osas. Kunstiõpetaja oli Kurti töödest vaimustuses.

Kirjandus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Üheks tema huvideks oli kirjandus. Ta istus tihti raamatukogus. Ka koolis luges ta kas või selleks, et keegi teda ei tülitaks. Ta nimetas enda lemmikute seas Samuel Becketti, Charles Bukowsky, ,,kõik, kelle nimi algab B-ga. Samuti pidas ta lugu filosoofiast. Umbes neljateistkümne aastaselt hakkas Kurt luuletusi kirjutama, enda sõnutsi ei võtnud ta seda üldse tõsiselt. Luule oli enamasti abstraktne ja midagi erilist ta oma loominguga öelda ei tahtnud.

Muusika[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kurt avastas pungi kui ajakiri "Creem" hakkas kirjutama Sex Pistolsi USA kontsertidest, kuhu 11.aastane poiss ei pääsenud. Esimesed albumid olid bändidelt Devo ja Oingo Boingo. Tema tuttav Melvinsi Buzz Osbornei laulja ja kitarrist Buzz Osborne lindistas tuntumate punkbändide loomingut, sealhulgas Black Flag, Flipper. Kurti häiris Led Zeppelini ja Aerosmithi juures nende seksistlik hoiak. Lapsepõlves kuulas ta tihti The Beatlesi, sooviks olla John Lennon trummidel. Ta võttis kitarritunde, et õppida selgeks AC&DC lugu Back In Back, see oli piisav, et luua ise lugusid. Sel hetkel mõjutasid teda Led Zeppelin ja suuresti Black Sabbath. Oma esimese elektrikitarri soetas Kurt viieteistaastaselt. Teistel andmetel neljateistkümne aastaselt onu Chuckilt kingitusena koos väikse võimendiga. Viimase kooliaasta jooksul lävis Kurt seltskonnaga, kes olid tema arvates ajulagedad, kuid vähemasti kuulasid nad rokkmuusikat. Melvinsi Buzz Osbornei proovides käies avaldas ta soovi bändiga liituda. Kurt vihastus ja sellest ei sündinud midagi. Punkarina ei tundnud ta vajadust tõusta rockstaariks – ta tahtis lihtsalt bändi teha. Kurt visati enne kooli lõpetamist välja, tema elu täitsid muusika, logelemine, joomine, kanep ja sekka ka muid aineid. 1985.aastal lõi Kurt oma esimese bändi nimega Fecal Matter. Liikmeteks olid Dale Crover basskitarril ja Greg Hokanson trummidel. See oli suurepärane võimalus, et oma lood ette kanda. Esimesel demol oli seitse lugu. Tasapisi hakkas bändikaaslaste huvi vaibuma, bänd läks laiali. Lavale astus Kurt esmakordselt GESCCO Hallis koos Dale Croveri ja Buzz Osbornega, kandes purjuspäi ette oma luuletusi.

Narkootikumid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kurt tarbis alates keskkoolist ka peale kanepi erinevaid aineid. LSD kõrvalt jõudis ta heroiinini, mis oli Aberdeenis üldiselt väheesinev. 1985.aasta suvel tutvus Kurt kohaliku narkodiileri Gruntiga, kes teda esimest korda süstis. Tema iidoliks oli Iggy Pop. Heroiin leevendas Kurti viha ja maailmavalu, viis ta eufooriasse, mida tema elus harva esines. Hiljem selle tarbimisest rääkides on ta välja toonud kroonilise kõhuvalu. Kurt Cobain on öelnud ,,Ma ise tahan seda. See on mu vaba valik. Kontsertide lõppedes ma süstin end. Ma olen jõudnud nii kaugele, et teen endale 100-dollarilisi süste ja vaevalt tunnengi neid. Kõik need viis aastat, kui mul see kõhuvalu oli, tahtsin ma surra ja tihti ma peaaegu tegingi seda. Ma ei läinud õnneks nii kaugele, sest mulle tundus, et enesetapuks peaks olema mõjuvam põhjus kui kõhuvalu. Nii ma võtsingi sisse kõike, mis ette juhtus. Samas ei võtnud ma heroiini kunagi, kui ma olin purjus. Heroiini alkoholiga segades sa sured. Pole mingit võimalust ellu jääda. Mõne mu tuttavaga on nii juhtunud. Ma loen tänapäevani ajakirjandusest igasugust jama sellest, kuidas Kurt Cobain on närvihaige narkomaan, kes vihkab kõike, sealhulgas ka iseennast. Tegelikult pole ma kunagi õnnelikum olnud kui praegu!.

Nirvana[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kurt Cobain, kitarr, EMP Muuseum

Enne, kui nimeks võeti Nirvana, võis bändi esinemas näha ka selliste juhuslike nimede all nagu Ted Ed Fred, Pen Cap Chew, Throat Oyster, Windopane, Stiff Woodies ja Bliss. 1993.aastal albumi ilmumise ajal käis tähelepanust tüdinenud laulja T-särgiga, millel seisis ,,How Are You, New Album? (,,Kuidas läheb, uus album?). Kurt nõudis 75% Nirvana sissetulekutest endale, selle ta ka sai.

Eraelu[muuda | redigeeri lähteteksti]

24. jaanuaril 1992 Kurt Cobain abiellus laulja Courtney Love'iga Waikikis, Hawaii saarel. Peatselt pärast seda said alguse esimesed lahkhelid. Kuue kuu pärast sündis tütar, kelle nimeks sai Frances Bean. Kurt olevat nii abielludes kui ka lapse sündides erinevate ainete mõju all. Courtneyid kahtlustati raseduse ajal narkootikmide tarbimises. Ta küll tunnistas narkootikumide tarbimist, väites, et jätis selle koheselt kui kuulis rasedusest. Nirvana liikmed lootsid, et ka Kurt jätab narkootikumid sinna paika ja pühendub perekonnale. Seda ta mõneks ajaks tegigi. 1993. juulis doseeris Kurt narkootikumidega üle ja oleks äärepealt surnud, kui Courtney teda päästnud poleks. Courtney ähvardas lahutuse sisse anda, kui Kurt end narkootikumidest ei võõruta. Kurt otsustas vabatahtlikult minna taastusravi asutusse, kuid ta ei püsinud seal kaua, ning põgenes. Märtsi alguses, 1994. aastal astus Nirvana viimast korda üles. Nädal peale seda langes Kurt koomasse. Põhjuseks üledoos, kuid seekord üritas ta endalt elu võtta. Kirjas Courtneyle seisis, ,,Sa ei armasta mind enam. Pigem suren kui elan üle teise lahutuse." Teise lahutuse all pidas ta silmas vanemate lahutust. Peale 20 tundi koomas olekut, kirjutati ta haiglast välja.

Surm[muuda | redigeeri lähteteksti]

Courtney algatusel kuulutati Kurt 4. aprillil 1994 tagaotsitavaks. Peatselt pärast seda palgati eradetektiiv. 8. aprilli hommikul 8:40 leidis elektrik garaažipealsest toast Kurt'i laiba. Tegu oli enesetapuga (püstolilask), millest oli möödas ligi 24 tundi. Ta jättis kirja, mille ta pühendas peamiselt väljamõeldud lapsepõlve sõbrale Boddahle, Courtneyle ja oma tütrele Frances Beanile. Wendy O'Connoril, Cobaini emal oli eelaimdus, et poeg leitakse surnuna. Wendy sõnas: "Nüüd ta on läinud ja ühinenud selle totra klubiga", vihjates rock-staaridele nagu Jimi Hendrix, Janis Joplin ja Jim Morrisoni varasemale surmale. Kurt suri 27-aastaselt.