Jokela koolitulistamine

Allikas: Vikipeedia

Jokela koolitulistamine toimus 7. novembril 2007 Jokelas Soomes, kui 18-aastane Pekka-Eric Auvinen sisenes kooli poolautomaatse püstoliga. Järgnenud tulistamises hukkus 8 ja vigastada sai 12, seejärel lasi Auvinen endale kuuli pähe ja suri õhtul Helsingis.

See oli Soome ajaloo teine koolitulistamine. 1989. aastal haavas 14-aastane poiss Raumas raskelt kahte kaasõpilast, kes surid hiljem. Vähem kui aasta hiljem, toimus järgmine koolitulistamine, kui tulistaja tappis Kauhajokis 10 inimest ja iseenda.

Tulistamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kell 11:40 sisenes Auvinen kooli ja alustas tulistamist. Politsei sai väljakutse kooli 11:43. Kooli direktor Helena Kalmi käskis õpilastel ja õpetajatel end klassi barrikadeerida ja üritas seejärel Auvineniga läbi rääkida, aga mees lasi ta maha. Hukkus ka kooli meditsiiniõde, kes üritas haavatuid aidata.

Esimene politseipatrull saabus 11:55 ja kell 12:30 piiras maja juba 100 politseinikku, sealhulgas eriüksus Karhu-ryhmä. Kolleegidele tuli appi isegi politseinikud, kes tol hetkel tööl polnud. Politsei üritas tulistajaga läbirääkida, aga Auvinen vastas tulega. Ükski politseinik viga ei saanud.

Tulistamine lõppes 12:24 kui Auvinen endale kuuli pähe lasi. Politsei eriüksus sisenes majja 13:53. Tulistaja leiti 13:54. Politsei otsis ruum-ruumi järel läbi kogu koolimaja aga teisi tulistajaid ei leitud. Auvinen viidi Helsingi Ülikooli Keskhaigla Töölo haiglasse, kus ta 22:15 suri.

Tulistaja[muuda | redigeeri lähteteksti]

Tulistajaks osutus 18-aastane sama kooli õpilane Pekka-Eric Auvinen. Ta sündis 4. juunil 1989 Tuusulas. Politsei sõnul oli teda koolis kiusatud. Relvaloa oli ta saanud kolm nädalat enne tulistamist.

Reaktsioone[muuda | redigeeri lähteteksti]

Flag of Finland.svg Soome - Lipud lehvisid pooles mastis. President Tarja Halonen ja peaminister Matti Vanhanen avaldasid kaastunnet ohvrite vanematele. Arutama hakati, kas relvaseadust tuleks karmistada.

Flag of Estonia.svg Eesti - President Toomas Hendrik Ilves avaldas Soomele Eesti rahva nimel kaastunnet.

Flag of Iceland.svg Island - President Ólafur Ragnar Grímsson avaldas Soomele Islandi rahva nimel kaastunnet