Google Earth

Allikas: Vikipeedia

Google Earth (algselt nimega EarthViewer 3D) on firma Google mitmeplatvormne programm planeet Maa liitfotode vaatamiseks.

Ülevaade[muuda | redigeeri lähteteksti]

Google Earth võimaldab vaadata kogu maailma linnulennult, ükskõik kui kõrgelt, pannes kokku tervikpildi erinevatest satelliitpiltidest. See lubab kasutajatel vaadata linnu, tänavaid, maju jne. Satelliitpildi kvaliteet on varieeruv, mõnes eraldatumas ja vähemasustatud kohas on pilt üpriski halb. Google Earth’i on kolmes variandis: Google Earth – tasuta versioon, piiratud kasutusvõimalustega; Google Earth Plus – praeguseks katkestatud, sisaldas lisavõimalusi; Google Earth Pro – loodud kommertslikuks kasutuseks ja selle eest peab maksma.

Google Earth’is saab liikuda sisestades koordinaate või lihtsalt hiirega mingile kohale liikudes. Esimene täiesti 3D-s vaadeldav linn oli Hamburg aastal 2007. Google Earth on saadaval väga paljudes erinevates keeltes (37 keelt, neist 4 on kahes erinevas variandis) siinkohal toome välja, et Google Earth on saadaval Läti ja Leedu keeles, kuid mitte veel Eesti keeles.

Google Earth koosneb paljudest erinevatest võimalustest e. kihtidest, millest üks nt. Vikipeedia. Seega jõudes kaardil mingi punktini on koheselt võimalik näha pilti ja lugeda Vikipeediast sellekohast artiklit. Nüüdsest on võimalik läbi Google Earth’i ka kasutada lennusimulaatorit, millega piloot saab valida lennualustamiseks ükskõik missuguse koha maailmas, seega saab katsetada piloodi ametit. Lennusimulaatoril on kolme eri kiirklahvikombinatsiooni, mis varieeruvad olenevalt programmist: Control+Alt+A, Control+A, või Command+Option+A. Sellega Google Earth’i võimalused ei piirdu, veel on võimalik vaadata liiklusummikute asukohti teedel.

Google sky[muuda | redigeeri lähteteksti]

Lisati Google Earth’ile 2007. aastal. see võimaldab kasutajal vaadelda taevatähti. Programm valmis koostöös STScI’iga (Space Telescope Science Institute), mis on Hubble Kosmose Teleskoobi teaduslik keskus.


Tarkvara on kritiseeritud paljude riikide julgeolekuasutuste poolt, kuna nende arvates rikub Google Earth nende privaatsust ja on lausa ohuks rahvuslikule julgeolekule, sest tarkavara pakub kõige muu hulgas ka sõjaväelist informatsiooni ja võib leida kasutust terroristide poolt. Kuna Google Earth pakub kõrgresolutsiooniga pilte tuumajaamadest, presidentide residentsidest jne võib programmi tõepoolest pidada ohuks julgeolekule.

Google Earthi kihid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Google Earth kihid, mis aitavad kokku viia geograafilist kohta ja sellekohast infot:

1. Panoramio (Google Inc’i üks pakutavatest programmidest), näitab suure relevantsusega pilte, mis on üleslaetud Panoramio’sse

2. Teedevõrgustik, kus iga erinev tee kategooria on märgitud erimärgistusega.

3. 3D ehitised, mis näitab maailma suurlinnade ehitisi 3D pildina (graafika on üpriski väikese resolutsiooniga)

4. Google tänavavaade, millega saab 360 ̊ panoraamvaate suurlinnade tänavatest

5. Piirimärgistus, kus riikide piirid on märgitud, olenevalt liigist, eri värvidega

6. Liiklus, kus kasutaja saab vaadelda teede läbilaskevõimet

7. Ilm, kust saab informatsiooni ilma kohta kogu maailmas

8. Pildigalerii, mis on tehtud koostöös paljude eri institutsioonidega

9. Ookean, mis võimaldab tutvuda ookeanite ja veealuse maailmaga

10. Globaalne teadlikkus, mis avardab inimeste silmaringi erinevate globaalprobleemide kohta

11. Kasutajatele huvipakkuvad teenindusasutused ja vabaaja veetmise kohad

12. Taevas, kus saab tutvuda taevatähtedega ja nende asukohaga

13. Planeet Mars, kus saab tutvuda Marsi pinnase reljeefiga

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]