Gaasikamber

Allikas: Vikipeedia

Gaasikamber on spetsiaalne ruum (kamber), kus loomi ja inimesi tapetakse kambrisse lastava mürkgaasiga.

Gaasikamber võeti kasutusele Ameerika Ühendriikides 1920-ndatel aastatel. USA-s kasutati gaasikambrit hukkamiseks viimati 1999. aastal Arizona osariigis.

Natsi-Saksamaal kasutati gaasikambreid tihti juutide, mustlaste, homoseksuaalide ja vaimuhaigete tapmiseks. Algselt kasutati mürkgaasina süsinikmonooksiidi ehk vingugaasi (CO). Osades koonduslaagrites (näiteks Auschwitz-Birkenau) kasutati mürkgaasina kristalliseerunud vesiniktsüaniidi Zyklon B. Mõnedesse suurematesse koonduslaagrites olid kuni 2000 inimest mahutanud gaasikambrid. Hukkamiseks viidi vangid gaasikambrisse, mis suleti, ja siis lasti kambrisse kas vingugaasi auto sumumutist või Zyklon B'd katusesse tehtud spetsiaalse ava kaudu. Vangid surid umbes 5 - 30 minutiga, seejärel eemaldati nendelt kuldhambad ja kõik väärisesemed, ja saadeti laibad suurtesse krematooriumisse, kus oli võimalik põletada umbes 1000 laipa iga 24 tunniga.

USA-s paigutatakse kõigepealt gaasikambris oleva tooli all asuvasse konteinerisse kaaliumtsüaniidi (KCN) kapslid. Seejärel tuuakse vang gaasikambrisse ja seotakse tooli külge kinni, ning õhukindel kamber suletakse. Väljaspool kambrit valatakse torusse, mis viib täpselt laeka all asuvasse väiksesse paaki, kontsentreeritud väävelhapet (H2SO4). Seejärel avatakse kambri kardin, et vaatlejad saaks kambris toimuvat näha. Vangla ülem küsib hukatavalt, kas ta soovib öelda viimaseid sõnu. Peale seda protsessi tõmmatakse väljaspool gaasikambrit kangi, et tsüaniidikapslid kukuksid happesse, mis tekitab keemilise reaktsiooni:

2KCN + H2SO4 = 2HCN + K2SO4

Hukatavale on gaas nähtav, ning tal soovitatakse hingata sügavalt, et vältida kannatusrikast surma.

Peale hukkamist puhastatakse kamber gaasist, ning neutraliseeritakse ammoniaagiga (NH3): HCN + NH3 = NH4+ = CN-. Seejärel toovad hapnikumaske kandvad valvurid surnukeha kambrist välja. Siis uurib vangla arst surnukeha, et hukatu surnuks tunnistada.

USA-s on peale surmanuhtluse taastamist gaasikambrit hukkamiseks kasutatud kõige rohkem Mississippi osariigis (4 korral). California, Arizona ja Põhja-Carolina osariikides on gaasikambrit hukkamiseks kasutatud kahel ja Nevadas ühel korral.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]