Fuerteventura

Allikas: Vikipeedia
Fuerteventura rand

Fuerteventura on Hispaaniale kuuluv saar Atlandi ookeanis, üks Kanaaridest.

Fuerteventura asub 105 km kaugusel Aafrika mandrist. Lähim punkt Aafrikas on Maroko edelaotsas olev Juby neem, millel asub Tarlaya linn [1]. Ka Lääne-Sahara ei jää sealt kaugele [1]. Fuerteventura on omakorda Aafrikale lähim koht Kanaaridel ja selletõttu paadipõgenike sagedane sihtkoht.

Fuerteventurast läände jääb Gran Canaria ja kirdesse Lanzarote. Fuerteventura ja Lanzarote vahelises väinas on tilluke Lobose saar. [1]

Saare pindala on 1730 km². Saar on mägine. Selle edelaosas on 807 meetri kõrgune Jandía mägi ja keskkohas 724 meetri kõrgune Betancuria mägi. Saare edelatipuks on Jandía neem. [1]

Saare ida- ja kaguserva mööda kulgeb maantee, mis ühendab saare suuremaid asulaid: saare kirdetipus on Corralejo, idaservas Puerto del Rosario, kaguservas Gran Tarajal ja lõunatipus Morro Jable. [1]. Suurimas asulas Puerto del Rosarios on üle 28 000 elaniku. 2003. aasta seisuga elab saarel 75 tuhat inimest.

Fuerteventura kliima on kuiv ja troopiline.

Saare esimesed asukad tulid Aafrikast. Nad elasid koobastes ja pooleldi maa-alustes elamutes, millest mõned on avastatud ja välja kaevatud. Neist on leitud algelisi tööriistu ja keraamikat.

11. sajandil eKr saabusid Fuerteventurale ja Lanzarotele ümberasujad Foiniikiast. Homeros mainis "Odüsseias" Kanaari saari Õnnelike Saarte nime all. Antiikajal oli saar tuntud Planaria nime all, sest ta oli teistest suurtest Kanaari saartest pisut madalam.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Suur maailma atlas, lk. 61

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]