Frederik IX

Allikas: Vikipeedia
Frederik IX

Frederik IX (Christian Frederik Franz Michael Carl Valdemar Georg; 11. märts 189914. jaanuar 1972) oli Taani kuningas aastatel 19471972.

Tema isa oli kuningas Christian X ja ema kuninganna Alexandrine ning tal oli noorem vend prints Knud.

Frederik sai oma hariduse Taani Mereväeakadeemias, murdes traditsiooni, valides armee asemel mereväe, ja Kopenhaageni Ülikoolis. Enne kuningaks saamist sai ta kontradmirali auastme ning oli pikalt olnud aktiivteenistuses.

Tema isa Christian X suri 1947 ning Frederik krooniti kuningaks. Tema valitsusajal muutus Taani põllumajanduslikust ühiskonnast heaoluühiskonnaks. Ning 1960. aastatel sisenesid majandusõitsengu tagajärel tööturule ka naised. Taanist sai moodne riik, mis tähendas uusi nõudmisi ka monarhiale ning selle kohanemisvõimetele.

Perekond[muuda | redigeeri lähteteksti]

1922. aastal oli Frederik kihlatud Kreeka printsess Olgaga, kes oli tema vanaonu lapselaps, kuid nad ei abiellunud.

Frederik abiellus 24. mail 1935 Rootsi printsess Ingridiga, kes oli Rootsi kroonprints Gustav Adolfi ainus tütar. Paaril oli kolm tütart:

Kuna kuningal ei olnud poegi, eeldati, et järgmiseks kuningaks saab tema noorem vend Knud. Kuid 1953. aastal muudeti troonipärimisseadust nii, et trooni võis pärida ka naine, kui monarhil puudus otsene meessoost järeltulija. Uue seadusega sai printsess Margrethest troonipärija.

1972. aasta alguses jäi kuningas haigeks ning suri 14. jaanuaril 1972. Ta maeti Roskilde katedraali Kopenhaagenis ning vastupidiselt eelnevatele monarhidele mitte kabeli sisse, vaid kirikuaeda.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Eelnev:
Christian X
Taani monarh
19471972
Järgnev:
Margrethe II