Emmanuel Adebayor

Allikas: Vikipeedia
Emmanuel Adebayor
Emmanuel Adebayor.jpg
Klubiandmed
Koduklubi Tottenham Hotspur

Emmanuel Adebayor (sündinud 26. veebruaril 1984) on Togo jalgpallikoondise endine kapten. 2008. aastal valiti ta Aafrika aasta jalgpalluriks.

Ta on Manchester City ründaja alates 2009. aastast. Aastatel 2006–09 mängis ta Arsenal FC-s. Varem on ta mänginud Prantsusmaal FC Metzis ja AS Monacos. 2011. aasta jaanuaris laenulepingu põhjal läks ta mängima Madridi Reali. Alates Premier League'i hooajast 2011-2012 mängib Adebayor laenul jalgpalliklubis Tottenham Hotspur.

Tema vanemad on Nigeeriast pärid jorubad.

Koondisekarjäär[muuda | redigeeri lähteteksti]

Adebayoril olnuks õigus pääseda ka Nigeeria jalgpallikoondisesse, aga ta eelistas esindada oma sünnimaad. Esimest korda kutsuti ta Togo jalgpallikoondisse juba 2000. aastal.

2006. aasta MM-il ja Aafrika meistrivõistlustel oli ühine kvalifikatsioon. Togo alustas küll kaotusega 0:1 Ekvatoriaal-Guinea jalgpallikoondisele kvalifikatsiooniringis, kuid võitis 2:0 korduskohtumise ja jõudis valikturniirile. Seal alustas Togo taas 0:1 kaotusega Sambia jalgpallikoondisele, aga see jäigi ainsaks kaotuseks 10 mängust ja Togo võitis Senegali jalgpallikoondise ees alagrupi, lunastades pääsme nii MM-ile kui Aafrika meistrivõistlustele. Adebayor lõi kokku 11 väravat, millega oli kõige valikgruppide peale kokku kõige resultatiivsem väravalööja (järgnes Didier Drogba 9 väravaga). Adebayor lõi pooled Togo 22 väravast.

Nii Aafrika meistrivõistlustel Egiptuses kui maailmameistrivõistlustel Saksamaal kaotas Togo kõik alagrupimängud ja langes välja. MM-il osales Adebayor kahes esimeses mängus algusest lõpuni ja kolmandas esimesed 75 minutit. Teises mängus sai ta kollase kaardi.

2010. aasta MM-i ja Aafrika meistrivõistluste jaoks korraldati taas ühine valikturniir. Esimeses kvalifikatsiooniringis ei pidanud Togo tugeva reitingu tõttu osalema. Teises ringis oli pärast Eritrea jalgpallikoondise loobumist 3 meeskonda ning Togo võitis mõlemad kodumängud ja kaotas mõlemad välismängud. 6:0 võidus Svaasimaa jalgpallikoondise üle lõi Adebayor 4 väravat, hea väravate vahe tõstis Togo parimate alagrupis teiseks tulnud meeskondade hulka ja võimaldas jätkata. Kolmandas kvalifikatsiooniringis jäi Togo alagrupis kolmandaks, kuigi võitis avakohtumises Adebayori väravast Kameruni jalgpallikoondise 1:0 ja oli ainus, kes Kameruni võita suutis. MM-ile pääses Kamerun, Aafrika meistrivõistlustele kolm paremat.

8. jaanuaril 2010 sõitis Togo meeskond bussiga Angoolasse Aafrika meistrivõistlustele. Nad olid jõudnud juba Cabindasse, kui bussi ründasid relvastatud isikud ja tapsid 3 isikut, kelle hulgas küll jalgpallureid polnud. 7 isikut, sealhulgas 3 jalgpallurit, said haavata. Vastutuse rünnaku eest võttis Cabinda Enklaavi Vabastamise Rinne. Togo Jalgpalliföderatsiooni käsul pöördus meeskond koju tagasi ja diskvalifitseeriti turniirilt.

Selle õudse kogemuse tõttu loobus Adebayor Togo koondises mängimast. 10 aasta jooksul pidas ta Togo eest 42 mängu ja lõi neis 18 väravat.