Cliff Burton

Allikas: Vikipeedia
Cliff Burton - by Fruggo.jpg

Cliff Burton (täisnimega Clifford Lee Burton; 10. veebruar 196227. september 1986) oli USA muusik ja heavy metal bändi Metallica bassimängija aastatel 1982–1986.

Burton osales enne Metallicat mitmetes metal-bändides ning jäi oma professionaalse mänguoskusega Metallica juhtfiguuridele Lars Ulrichile ja James Hetfieldile silma. Nood otsisid uut bassisti, kuna bändi algne bassimees Ron McGovneyt pidasid nad liialt kogenematuks. Metallicas sai Burtonist kiiresti bändi üks juhtfiguure, kes mõjutas muusikaloomet väga oluliselt: tänu talle lisandusid lugudesse filigraansed bassisoolod ning tema õudusfilmide ja -kirjanduse lembus viisid selliste lugude, nagu "The Thing That Should Not Be" ja "Master Of Puppets" loomiseni. Ilmselt kõige enam ongi Burtoni mõju tunda just "Master of Puppetsi" albumil.

"Master of Puppets" osutus ka Metallica 1980. aastate edukaimaks albumiks ning selle promotuur viis bändi Rootsi, kus 27. septembril 1986 toimus aga Ljungby lähedal liiklusõnnetus, kus Burton hukkus. Varem olid Burton ja juhtkitarrist Kirk Hammett vaielnud selle üle, kes saab bussi akna äärses koikus magada. Vastuolu lahendamiseks otsustati, et koha saab see, kes tõmbab kaardipakist suurema kaardi. Burton tõmbas poti ässa ning koha endale. Kuid bändi buss kaotas kiilasjääl juhitavuse ning sõitis teelt välja. Burton kukkus aknast välja ning jäi bussi alla. Ei ole teada, kas ta oli veel elus või hukkus silmapilkselt, sest kui bussi tema pealt ära tõmbama hakati, purunes vints ning buss kukkus talle uuesti otsa.

Burtonit peetakse üheks andekamaks ning mõjukamaks bassistiks, kellel oli väga originaalne stiil ja nägemus heavy metali arengust. Hetfield ja Ulrich on tunnistanud, et pärast Burtoni surma pole neil õnnestunud talle väärilist asendajat leida, ta kuulub kahtlemata Metallica "klassikalise" koosseisu hulka, kes pani aluse Metallica hilisemale kuulsusele.