Barbara Hendricks

Allikas: Vikipeedia
Barbara Hendricks Haagi Jazzifestivalil 2008

Barbara Hendricks (sündinud 20. novembril 1948 USAs Arkansases) on USA sopran. Muusikalise hariduse ja bakalaureusekraadi omandas ta New York Juillardi Muusikakoolis, kus õppis metsosopran Jennie Toureli juhendamise all. Selleks ajaks oli ta juba 20-aastasena omandanud bakalaureusekraadi matemaatikas ja keemias.

Karjäär[muuda | redigeeri lähteteksti]

Hendricksi ooperidebüüdid toimusid 1974. aastal Ameerikas San Francisco ooperiteatris ja Euroopas Glyndebourne'i festivalil, seejärel on Barbara Hendricks esinenud maailma kõigis peamistes ooperimajades, sealhulgas Pariisi ooperis, Metropolitan Operas, Covent Gardenis ja La Scalas.

Barbara Hendricksi repertuaaris on üle 20 aktiivse ooperirolli, millest 12 on ta ka lindistanud: Mozartist (Pamina ooperis "Võluflööt", Ila ooperis "Idomeneo") prantsuse klassikuteni (Antonia ooperis "Hoffmanni lood", Micaela Bizet' ooperis "Carmen", Massenet' "Manon" ja Gounod' Julia, Debussy' Mélisande) ning itaalia meistriteosteni (Liu` ooperis "Turandot" ja Gilda ooperis "Rigoletto"). Liu rolli esitas ka 1998. aastal "Turandot" ajaloolisel esmaettekandel Pekingi Keelatud linnas, mida juhatas Zubin Mehta, lavastaja oli Zhang Yimou.

Hendricksi filmidebüüdiks oli Mimi roll ooperi "Boheem" filmiversioonis, lavastaja Luigi Comencini. 1994. aastal osales mitmeid auhindu võitnud rahvusvahelises filmiprojektis "Elupõletaja tähelend", kus laulis Anne Truelove rolli, dirigent oli Esa-Pekka Salonen.

Barbara Hendricksit on peetud üheks oma generatsiooni juhtivaks ja kõige aktiivsemaks recital-kontsertite läbiviijaks. Lisaks oma väga laialdase Saksa liedide repertuaari esitamisele, on tuntud ka kui prantsuse, ameerika ja skandinaavia muusika interpreedina ja tutvustajana maailmas. Esinenud ja oma repertuaari lindistanud koos Dmitri Aleksejevi, Michel Béroffi, Yefim Bronfmani, Michel Dalberto, Love Derwingeri, Ralf Gothoni, Radu Lupu, Maria Joao Pires', Roland Pöntineni, Staffan Scheja, Andras Schiffi ja Peter Serkiniga. Barbara Hendricks on esitanud oma repertuaari pea kõigi meie ajastu juhtivate dirigentide ja orkestritega. Tema üle 80 lindistuse koos dirigentidega nagu Barenboim, Bernstein, Davis, Dorati, Giulini, Haitink, Karajan, Maazel, Mehta, Sawallisch ja Solti on ühed tänapäeva müüdavamad.

Barbara Hendricksi jazz-muusika debüüt toimus 1994. aastal Montreux' Jazz Festivalil ja sellest ajast peale on ta esinenud üle maailma mitmetel jazz-muusika festivalidel koos Magnus Lindgreni Kvartetiga.

Barbara Hendricks on esinenud Jaapanis koos von Karajaniga (1977), Bernsteiniga (1985), teinud koostööd Viini Riikliku Ooperiga (1986) ja Hamburgi Ooperiga (1996). Lisaks oma tihedale kontsertite ja ooperilavastuste graafikule Euroopas ja Ammerika Ühendriikides, osaleb ja esineb regulaarselt Kaug-Idas ja Ladina-Ameerikas

1974. aastal laulis Gilberti "Un Espace Déployé" Ameerika esiettekandel koos Chicago sümfooniaorkestriga ja Sir Georg Soltiga, kes kutsus ta tagasi American Bicentennial Commissioni poolt korraldatud Del Tredici "Final Alice" maaailma esiettekandele, mida ta on hiljem esitanud koos Bostoni, Philadelphia ja Clevelandi sümfooniaorkestritega ning koos New Yorgi ja Los Angelese filharmooniaorkestritega.

1976. aastal laulis Penderecki "Dies Ireae" Ameerika esmaettekandel koos Los Angelese filharmooniaorkestri ja Zubin Mehtaga. 1996. aastal andis Tobias Pickeri "The Rain in the Trees" maailma esiettekande koos Lorin Maazeli ja Pittsburghi sümfooniaorkestriga; Lord Menuhini erikülalisena esitles esmakordselt viie rahvusvaheliselt tuntud helilooja teoseid, mis olid pühendatud Lord Menuhini 80. juubeli pidustuste finaalkontserdile Lincolni Keskuse Muusika Festivalil ja 1997. aastal noore jaapani helilooja Mari Takano jaapani laulude maailma esiettekandel. 2000. aastal esitas Sven-David Sandströmi "Mölna Elegy", mille oli temale tellinud Gotlandi Kammermuusika Festival. 2002. aastal esitas ta maailmaesiettekandel Pariisi Ensamble Intercontemporaini poolt temale tellitud Bruno Mantovani "Das erschaft der Dichter nicht" ettekandel. 2004. aastal osales Arvo Pärdi kirjutatud vokaalteose "l'Abbé Agathon" ettekandel, mille oli tellinud Prantsusmaa tšelloansamblite festival. 2004. aastal laulis Ingli rolli Peter Eötvö ooperi "Ingel" (põhineb Tony Kushneri näidendil "Inglid Ameerikas") maailma esiettekandel Chatelet Theatre'is Pariisis.

Olles ligi 20 aastat olnud seotud maailma põgenike küsimuste lahendamisele kaasaaitamisega ja väsimatult teinud koostööd koos ÜRO Põgenike Agentuuriga on Hendricks nimetatud ainukeseks Elu Saadikuks UNHCRi juurde, millega kaasnevad ka erilised pikaajalist kogemust ja pühendumist nõudvad kohustused. 1991. ja 1993. aasta lõpus andis kaks heategevuskontserti sõja poolt laustatud endises Jugoslaavias (Dubrovnikus ja Sarajevos). 1998. aastal asutas ta Barbara Hendricksi Rahu ja Üksteisemõistmise Fondi, et veelgi rohkem kaasa aidata oma tegevustele ennetamaks konflikte maailmas ning toomaks rahu ja üksteisemõistmist nendesse paikadesse kus konfliktid on juba tekkinud. 2001. aastal esines Nobeli preemia tseremoonia galakontserdil Oslos Nobel preemia laureaadi Kofi Annani kutsel. 2002. aasta mais oli erikülaline uue valitsuse ja ÜRO esindaja Sergio Viera de Mello korraldatud Ida-Timori iseseisvuspäeva tseremoonial.

Barbara Hendricks on mitmete auhindade omanik nii oma kunstiliste saavutuste kui ka heategevustöö eest: Doctorat Honoris Causa Belgia Louvaini Ülikoolist (1990), juura doktor Šoti Dundee Ülikoolist (1992), muusika doktor Nebraska Wesleyani Ülikoolist (1998) ja Doctorat Honoris Causa Prantsusmaa Grenoble Ülikoolist (1996), New Yorgi Juilliarti Muusikakooli audoktor (2000). Alates 1990. aastast on olnud Rootsi Muusikaakadeemia liige. 1986. aastal andis Prantsusmaa valitsus Commandeur des Arts et des Lettres ja 1992. aastal premeeris Prantsusmaa presidendi Francois Mitterrand Chevalier de la Légion d'Honneur aumärgiga. 2000. aastal omistati Hispaanias The Prince of Asturias Award for the Arts töö eest inimõiguste vallas ja kunstilise tegevuse panuse eest inimkonna kultuurilise pärandi heaks. 2001. aastal sai Rahvusvahelise Lionsi Klubi auhinna oma fondi tegevuste innustamiseks. Hispaania Gerona Ülikool premeeris 2004. aastal Barbara Hendricksit Premio Internacional Xifra Herasega, mida jagatakse inimestele, kes on oma tegevustes näidanud üles inimlikkust, ausust ja soojust.

Barbara Hendricks on elanud Euroopas alates 1997. aastast, ta on Rootsi kodanik ning temal ja tema abikaasal on kolm last. Hendricks on kahel korral esinenud ka Eestis, Pärnu Rahvusvahelise Ooperimuusika Festivali PromFest raames aastal 2007 ja Vanalinna Segakoor i kontserdil 1999. aastal.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]