Vittorio Emanuele, Napoli prints

Allikas: Vikipeedia
Vittorio Emanuele di Savoia (2009)

Vittorio Emanuele di Savoia (täisnimega Vittorio Emanuele Alberto Carlo Teodoro Umberto Bonifacio Amedeo Damiano Bernardino Gennaro Maria; sündinud 12. veebruaril 1937 Napolis) on Napoli prints. Ta on viimase Itaalia kuninga Umberto II ja kuninganna Maria José ainus meessoost järglane.

Alates 1946. aastast, kui referendumiga kaotati Itaalias monarhia, elas ta koos emaga Šveitsis Merlinges eksiilis. 1948. aastal vastuvõetud Itaalia konstitutsiooniga keelati Itaalia vabariikliku riigikorra muutmine ja kõikidel Savoia perekonna meessoost liikmetel keelati Itaaliasse siseneda.

11. jaanuaril 1970 sõlmis ta Las Vegases tsiviilabielu endise Itaalia ujumis- ja tennisemeistri Marina Ricolfi Doriaga. 7. oktoobril 1971 pidas paar kirikliku laulatuse Teheranis. Umberto II ei kiitnud poja abielu mitteaadlisoost isikuga heaks.

Vittorio Emanuelel ja Marina Dorial on üks poeg, Emanuele Filiberto di Savoia, kes sündis 22. juunil 1972 Genfis.

23. oktoobril 2002 tühistati Savoia perekonna meesliikmete Itaaliasse sisenemiskeeld. Kokkuleppega kirjutas Vittorio Emanuele alla leppele, millega ta tunnistas Itaalia vabariikliku riigikorda ning loobus trooninõudlusest. 10. novembril 2002 lubati tal tagasi Itaaliasse tulla, esimest korda tuli ta Itaaliasse tagasi 56 aasta järel.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]