Visand

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel on käsitsi joonistamisest; muusikamõiste kohta vaata Visand (muusika)

Doubelli maja visand
HB pliiatsid

Visand ehk skits (kreeka keeles σχέδιος schedios, 'teha ette valmistamata'; inglise keeles sketch) on vaba käega tehtud joonistus, mis ei pretendeeri lõpetatusele.

Visand on umbmääraselt käsitsi tehtud joonistus või kontuur.[1]

Visandit ei peeta tavaliselt lõpetatud tööks, vaid joonistuseks, mida saab pidevalt muuta või hiljem ideede ammutamiseks kasutada.

Visandamine on vahend mõtlemiseks ning erinevate võimaluste uurimiseks, mida saab kasutada vormi loomisel, uurimustulemuste põhjal diagrammide koostamisel või puutepunktide kaardistamisel.[2]

Visandi tegemine on visandamine.

Rakendus[muuda | muuda lähteteksti]

Visandamist kasutavad nii kunstnikud, disainerid, teadlased, matemaatikud, insenerid, ökonomistid kui ka treenerid, et selgitada, anda juhiseid või oma mõtteid paberi peal arendada.[3]

Disainerite jaoks on visandamine üks kiiremaid viise, kuidas oma ideid paberile kanda. Samuti on visandamine hea viis dokumenteerimiseks – vea leidmisel on võimalik pöörduda tagasi eelmisele sammule, et mitte jõuda tagasi protsessi algfaasi.

Vahendid[muuda | muuda lähteteksti]

Pastapliiats

Visandamisel kasutatavad joonistusvahendid on kas kuival (nt grafiit, süsi, pastellid) või vedelal kujul (nt akvarell; kandjal: marker, pastapliiats, tint). Enamasti visandatakse sketchbook'i, kuid ka teistele materjalidele. 

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Design Dictionary. Saksamaa: Brikhäuser. 2008.
  2. Kevin Henry (2012). Drawing for Product Designers. London: Laurence King Publishing Ltd. Lk 7.
  3. Kevin Henry (2012). Drawing for Product Designers. London: Luarence King Publishing Ltd. Lk 7, 43-47.