Vikipeedia:Vikitsitaatide kampaaniakuu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Vikitsitaatide kampaaniakuu.png

Detsember on Vikitsitaatide kampaaniakuu! 1. detsembrist kuni 31. detsembrini 2020 toimub Vikitsitaatidele pühendatud kampaania, mille raames ootame kõiki panustama ühe või mitme tsitaadiga Vikitsitaatide keskkonda. Osalemiseks lisa mõni tsitaat, mis võib pärineda näiteks mõnest raamatust, luulekogust, intervjuust või raadiosaatest, ning laadi see korrektse viitega üles Vikitsitaatide keskkonda. Kui oled tsitaadi(d) lisanud, registreeri end siin ning võid võita auhindu!

Mida tähele panna?[muuda lähteteksti]

  • Tsitaadi lisamisel viita korrektselt (autor, teos/tõlkija, väljaanne: lehekülje nr, aasta), et huvitatud lugeja saaks viidatud koha hiljem üles leida.
  • Inspiratsiooni võib saada Vikitsitaatide oodatud lehtede nimekirjast.
  • Tsitaat peaks olema mitte liiga pikk, kuid lugejale mõistetav ka ülejäänud teose konteksti teadmata.
  • Osalema on oodatud kõik – õpilased, tudengid, õpetajad, (aja)kirjanikud, kirjandushuvilised, vikipedistid jne!
  • Tsitaadid on samuti oodatud igasugustest valdkondadest ja teostest, olgu tegemist näiteks ilukirjanduse, filosoofiateose, luule, raadiosaate või kõnega

Mõned eeskujulikud tsitaadilehed[muuda lähteteksti]

Palavalt igatsetud tsitaadilehed[muuda lähteteksti]

Siin on põhjalikum loend lehekülgedest, mida eestikeelsetes Vikitsitaatides veel ei ole, kuid oleks hädasti tarvis, või mis tarvitsevad hirmsasti täiendamist.

Kelle/mille kohta tsitaate lisada või täiendada?[muuda lähteteksti]

Ootavad loomist
Ootavad täiendamist

Tsitaatide lisamine[muuda lähteteksti]

Vikitsitaadid koguvad eestikeelseid tsitaate (näide 1, näide 2). Tsitaadivaramusse panustamine on üks kõige lihtsamaid viise Vikipeedia arengule kaasa aidata. Seda saab teha lugemise, raadio kuulamise, filmivaatamise jmt kõrvalt, kui on soov huvitavat mõtet, väljendust või tekstikohta teistegagi jagada. See ei nõua samasugust keskendumist, kui entsüklopeediaartikli koostamine või toimetamine ning on jõukohane kõigile, kes oskavad lugeda või kuulata ja suudavad teksti sisestada või kopeerida. Väärtuslikumad on aga tsitaadid, mis on varustatud korrektsete viidetega allikale.

Tsitaatide lisamist võib soovitada näiteks kooliõpilastele viitamise harjutamiseks, kuigi tsitaadivaramu tegelik väärtus seisneb nende pakutavas vahetus sissevaates sellesse, mida on eri inimesed mõne teema kohta ütelnud või missugune on mõne konkreetse autori stiil, mõttemaailm või loominguline areng. Ka on tsitaadivaramu allikas ka selle kohta, mida on tsitaatide väljatoojad pidanud oluliseks ja huvitavaks. Seega pole tsitaadivaramu sugugi vaid neutraalne kogu tsitaate, vaid väljendab meie endi arusaamist maailmast ning eri vaatepunktidest sellele.