Vikipeedia:Vikiprojekt Nüüdismuusika oskuskeel/Sirp. Pealelend 19.3.2010. Nüüdismuusika oskuskeele projekt

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Aili Künstler: Selle aasta teisel päeval määras Vikipeedia hulga tunnustusauhindu (ka rahalisi preemiaid) nüüdismuusika-alaste artiklite koostamise eest. Sisuline külg on üks asi, kuid faktide kõrval on vägagi olulised ka sõnastus, terminoloogia ja kirjapilt. On ju Vikipeedia koht, kuhu iga arvutikasutaja paratamatult vaatab, kui midagi teada tahab. Kuivõrd arvestati tunnustamisel ka oskuskeele-pädevust? Kuidas annab tõsta Vikipeedia oskuskeelse teabe usaldusväärsust?

Vastus:

“Kus viga näed laita, seal tule ja aita.” Selle vanasõna jaoks pole vist sobivamat näidet kui Vikipeedia, mille autorid võivad olla kõik soovijad. Seepärast käib Vikipeedia puhul iga kriitika ka kritiseerija enda kohta. Vabatahtlike autorite koostöös kujuneb lõpuks suurim, kättesaadavaim ja rikkaim entsüklopeedia.

Vikipeediat koostades on kokku lepitud, et oskuskeele terminite kasutamine peab olema kooskõlas vastava eriala terminikasutusega. Kui on olemas autoriteetne oskussõnastik, siis tuleb juhinduda sellest. Kui aga oskussõnastik puudub, siis tuleb kasutada muid allikaid: erialakirjandust, õigekeelsussõnaraamatut ja teisi üldsõnaraamatuid, üldentsüklopeediat.

Vikipeedia võimaldab koguda erinevate allikate terminikasutust mahupiiranguteta, kajastades erinevaid traditsioone üha põhjalikumalt. Enamik trükiväljaandeid seda teha ei saa.

Kirjutades valdkonnas, milles eestikeelne terminoloogia puudub, annab Vikipeedia hea võimaluse algatada terminoloogia väljatöötamist. Autoriteetse algallika puudumisel on võimalik viidata ka vähemautoriteetsetele allikatele.

Vikipeedia usaldusväärsus kasvab koos Vikipeedia laienemisega kolmes suunas: (a) artiklite mahu suurenemine; (b) viidete arvu suurenemine; (c) vastava eriala professionaalide liitumine autorite ringiga.

Mida enam asjatundjaid kaastööd teeb, seda usaldusväärsemaks terminoloogiaallikaks Vikipeedia kujuneb. Samas on selge, et Vikipeedia ei kujune kunagi lõplikuks terminoloogiliseks autoriteediks. Samuti peab kasutaja alati silmas pidama, et Vikipeedia, nagu iga teinegi entsüklopeedia, on nö teisene allikas, milles sisalduvasse infosse tuleb suhtuda kriitiliselt.

Nüüdismuusika artiklite kirjutamise võistluse preemiaid anti seekord eelkõige heade algatuste eest. Konkursi eesmärk oli tõmmata nüüdismuusika oskuskeele probleemidele üldsuse laiemat tähelepanu ning ärgitada kaastööle muusikaprofessionaale.

Välislingid[muuda lähteteksti]

PEALELEND, Aili Künstler, Sirp 19.03.2010